24 hodin Le Mans 2020 se odkládá kvůli koronaviru

Promotér a organizátor slavného vytrvalostního závodu ACO potvrdil, že je 88. ročník odložen minimálně do 19. září letošního roku. Vše se samozřejmě bude odvíjet od šíření koronaviru po světě. Pokud by situace nebyla dobrá, je klidně možné, že se letos čtyřiadvacetihodinovka nepojede, což by bylo poprvé v moderní historii tohoto závodu.

Odložení Le Mans má velké dopady!

Nemusíme se asi dohadovat o tom, jaké dopady bude mít zrušení stěžejního závodu pro mistrovství světa Endurance, a také pro evropské mistrovství vytrvalostních závodů. Právě v Le Mans se totiž do šampionátu udělují dvojnásobné body, takže je tato čtyřiadvacetihodinovka velice důležitá pro boj o mistrovský titul. Dopady samozřejmě bude mít závod i na samotné pořadatele a okolní podniky, kteří tímto zrušením přišli o milionové zisky. Může se tedy stát, že některé restaurace a hotely zkrachují.

Závod by nebyl zrušen poprvé

Pokud by se 88. ročník vytrvalostního závodu nejel, nebylo by to poprvé, kdy bychom se museli obejít bez této legendární motoristické události. V roce 1968 se závod nejel kvůli občanským nepokojům, které jsme mohli zaznamenat i v tehdejším Československu. Ještě předtím se nejelo v roce 1936, kdy byl závod úplně zrušen v důsledku masivních stávek francouzských továrníků a podnikatelů.

Alespoň jako malou útěchu si připomeňte ty nejzajímavější momenty z roku 2019

Jaké další závody byly zrušeny?

Závod 24 hodin Le Mans není jediný, který je existenčně ohrožen kvůli šíření koronaviru. Ve světě se například ruší podniky Formule 1 nebo americké okruhové série Nascar. Nemusíme však chodit daleko, protože před několika dny bylo oznámeno i odložení Rally Český Krumlov nebo Rally Šumava Klatovy. Pořadatelé samozřejmě musí reagovat na nařízení vlády a my je jako motorističtí fanoušci musíme respektovat.

Bližší informace ohledně 24 hodin Le Mans se dozvíme v následujících týdnech.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu