Také si pamatujete na dobu, kdy bylo vaše auto nové, vy jste otevřeli dveře a ucítili vůni novoty? Vlivem používání a času se tato vůně bohužel dříve či později vytratí. Ba co hůře, vůz může začít i nepříjemně zapáchat. Jízda v takovém vozidle pak samozřejmě není pro nikoho potěšením.
Proč naše auto zapáchá?
Nejprve je třeba zjistit, proč vlastně auto nepříjemně zapáchá. Důvodů je mnoho, od subjektivních až po objektivní. První příčinou nepříjemného zápachu v autě může být počasí. Pokud hodně prší nebo je vlhko, snadněji se vytvářejí podmínky pro růst bakterií a plísní, které mohou způsobit zatuchlý zápach.
Nepříjemný zápach v autě může pocházet též ze špíny nahromaděné v průběhu času. Pokaždé, když otevřete okno, nečistoty zvenčí se vloudí dovnitř a ulpí v interiéru. V případě, že interiér pravidelně nečistíte, mohou mít negativní podíl na vzniku zápachu.
Pokud jde o subjektivní příčiny, je častým viníkem náš zvyk v autě kouřit, jíst či pít v kombinaci s nedostatečným pravidelným čištěním interiéru vozu. Vliv na nepříjemný zápach auta může mít také jeho nevhodné parkování, například ve vlhké a nevětrané garáži.
Která místa ve voze zapáchají nejvíce?
K místům a částem interiéru, které se na vzniku nepříjemného zápachu podílejí obecně nejvíce, patří zejména sedadla, autokoberečky a podlaha, mezery mezi sedadly, přihrádky a zásuvky.
Podceňovat se ale v tomto ohledu nevyplatí ani zavazadlový prostor auta, též z tohoto místa se může nepříjemný zápach šířit. Naštěstí existuje několik jednoduchých návyků a způsobů, které nám mohou pomoci nepříjemné pachy z interiéru odstranit.
Pomocníci na odstranění zápachu
Čaj a káva mohou kromě toho, že řidiče udrží v bdělém stavu, také pomoci odstranit nepříjemné pachy. Chcete-li odstranit zápach z vozu, zavěste sáček se sušenými čajovými lístky nebo kávovými zrny do interiéru vozu, například v blízkosti ventilační mřížky nebo ho položte pod sedadlo řidiče a spolujezdce.
Užitečným pomocníkem může být i jedlá soda. Často se doporučuje posypat jedlou sodou koberečky a čalounění, nechat přes noc působit a poté vysát. Jedlou sodu ale můžete použít i jinak. Naplňte malou zavařovací sklenici, která se vejde do držáku na hrnek, asi do poloviny jedlou sodou. Poté do ní přidejte 15 až 20 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Sklenici poté zajistěte kouskem prodyšné látky a gumičkou. Jedlá soda pomůže neutralizovat nepříjemné pachy a esenciální olej bude šířit vůni.
Stejně jako jedlá soda má schopnost účinně pohlcovat pachy i aktivní uhlí. Sáček s aktivním uhlím umístěný pod sedadlem nebo v blízkosti ventilačních otvorů odstraní nepříjemné pachy a zničí též plísně způsobené přílišnou vlhkostí.
Co dále dělat a co nedělat, aby auto příjemně vonělo?
- Udržujte své auto bez odpadků. Pokaždé, když vystoupíte z auta, odstraňte z něj všechny odpadky, potraviny, prádlo nebo jiné předměty způsobující zápach.
- Vyvarujte se kouření v autě.
- Udržujte auto v suchu. Nenechávejte otevřená okénka a používejte gumové rohožky na podlahu.
- K pití používejte lahev nebo uzavřené kelímky odolné proti rozlití.
- Používejte osvěžovač vzduchu. Aby byl co nejúčinnější, vyberte si takový, který pachy spíše neutralizuje, než aby je překrýval „maskovací“ vůní.
- Pravidelně interiér vozu vysávejte, čistěte podlahové rohože i ventilační otvory.
- Nezapomínejte na pravidelnou výměnu vzduchového filtru.
Zdroj: yourmechanic.com, hotcars.com