Možná se budete divit, ale vaše auto je potřeba chránit nejen v zimě, ale také v létě. Agresivní sůl se totiž může plně srovnávat se škodlivým UV zářením, které poškozuje nejen lak vašeho vozidla, ale také jeho interiér. Dnes vám proto dáme pár rad, jak s letními vedry udělat krátký proces a auto tak lépe chránit.
Umývat nebo neumývat?
První zásadní otázka. V letních vedrech by se auta neměla vůbec umývat, dvojnásobně to platí na přímém slunečním světle. Voda společně se všemi čistícími přípravky schnou na laku moc rychle, takže vytváří nevzhledné skvrny a pavouky. Rozpálený lak navíc dostává vlivem studené vody teplotní šok. Stejně jako když vy skočíte zpocení a rozpálení do ledového rybníka, přesně tak se lak cítí. V nejhorším případě by mohlo dojít k jeho popraskání, což je rozhodně nežádoucí.
Nenechávejte auto na slunci
Nechávat auto na přímém slunci by se mohlo šeredně nevyplatit. I když je auto suché, dostává lak neustále pořádně zabrat. Nekvalitní laky rychle blednou nebo praskají. Parkujte své vozidlo raději ve stínu nebo v garáži, kde bude před přímým sluncem perfektně chráněno. Zabrat navíc dostávají i gumová obložení kolem dveří a stěrače. Guma na teple rychle zpuchří a poté neplní správně svou funkci. Poškodit se může i plastové obložení uvnitř interiéru.
Používat v létě klimatizaci?
Při používání klimatizace záleží především na řidiči, a nikoliv na vozidle. Měli byste si dávat pozor na teplotní rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou. Pokud budete mít v kabině 20 stupňů a venku bude přes 40, rozhodně očekávejte nepříjemné následky ve formě rýmy nebo dokonce angíny. Slabší jedinci by dokonce mohli zkolabovat. Ideální je dodržovat teplotní rozdíl na hranici pěti stupňů.
Léto je pro vaše auto možná ještě náročnější než zima. Proto byste se o něj měli správně postarat, aby vám sloužilo další pěknou řádku let.