Na silnici se při jízdě můžeme setkat s celou řadou čar neboli vodorovnými dopravními značkami. Při předjíždění nás nejvíce zajímá, zda je čára přerušovaná nebo souvislá. Všichni víme, že přerušovanou čáru lze bez problémů přejet a vozidlo jedoucí před námi předjet. U plné čáry se tak většina řidičů domnívá, že její přejetí je zakázáno. Je to ale skutečně pravda?
Co vlastně znamená plná čára?
Podélná čára souvislá nebo lidově plná čára se používá především k oddělení jízdních pruhů na vozovce s protisměrným provozem, případně také k oddělení části odbočovacího nebo připojovacího pruhu od pruhu průběžného. Co říká o jejím přejíždění zákon, konkrétně vyhláška č. 294/2015 Sb.?
Pokud plná čára slouží k oddělení jízdních pruhů s protisměrným provozem, řidič musí jet vpravo od této značky. Zjednodušeně řečeno by se mohlo zdát, že ji tedy není možné přejíždět.
Není to tak zcela pravda, neboť vyhláška dále říká, že tuto značku je možné přejíždět nebo přesahovat, pokud je to nutné k objíždění, předjíždění cyklisty, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci. Jinými slovy, při běžném provozu, kdy se na vozovce nenachází žádná překážka, je tedy přejíždění plné čáry zakázáno, v opačném případě nikoli.
Podobně je tomu dokonce i u dvojité plné čáry, i tu je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, ale jen tehdy, pokud to není nutné k objíždění.
Kdy je možné plnou čáru bez problémů přejet?
Jak to, co říká zákon, aplikovat v praxi? Je na plné čáře možné předjíždět, aniž by nám hrozila pokuta? Zjednodušeně řečeno, na vozovce s plnou čárou je předjíždění možné tehdy, pokud při něm nepřejedete tuto čáru.
To je při jízdě autem možné při předjíždění jednostopých vozidel, chodců, jezdců na koni a podobně. Výjimkou je předjíždění cyklistů, při němž plnou čáru přejet můžete, aby byl dodržen minimální boční odstup 1,5 metru.
Dvoustopá vozidla tímto způsobem na většině našich silnic vzhledem k jejich šířce nepředjedete, jejich předjíždění je tak vlastně zakázáno. Pokud ale jedete na motorce a při předjíždění nepřejedete plnou čáru, můžete předjet i automobil.
Na co si dát pozor?
Kromě vodorovných dopravních značek samozřejmě existují i dopravní značky svislé. Právě těm je třeba v souvislosti s plnou čárou věnovat zvýšenou pozornost. V případě, že je totiž plná čára doplněna dopravní značkou zákaz předjíždění, předjíždět samozřejmě nemůžete, ani když vám to šířka vozovky bez problémů dovoluje.
Pokud jde o předjíždění na přerušované čáře, nezapomeňte na to, že celý váš manévr musí být ukončen dříve, než se na silnici opět objeví plná čára. To, co často vídáme v reálném životě, že řidič začne předjíždět na přerušované čáře, ale do svého pruhu se zařadí zpátky přes čáru plnou, je vlastně porušení zákona.
Zdroj: zakonyprolidi.cz, portalridice.cz