Kalifornie je lídrem v nejrůznějších normách spotřeby paliva. Nyní jde však ještě mnohem dál a přistupuje k úplnému zákazu prodeje vozidel s konvenčním pohonem. Stát se rozhodl vymáhat toto právo na základě rozhodnutí guvernéra Newsoma.
Stop emisím
Ten v přesném znění nařizuje, aby veškerá prodaná vozidla ve státě Kalifornie od roku 2035 vykazovala produkci nulových emisí při svém provoze. Zároveň je vyžadováno, aby byly stejně uhlíkově neutrální i vozy středně těžké a nákladní, a to od roku 2045. Cílem pak je eliminovat veškeré škodlivé emise produkované automobily ve snaze bojovat proti klimatu.
„Toto je nejúčinnější krok, který náš stát může v boji proti změně klimatu podniknout. Po příliš mnoho desetiletí jsme dovolili autům znečišťovat ovzduší, které dýchají naše děti a rodiny. Naše auta by neměla způsobovat astma, zhoršovat požáry, a vytvářet další dny naplněné kouřem. Auta by neměla způsobovat tání ledovců ani zvyšovat hladinu moře, což ohrožuje naše milované pláže a pobřeží,“ uvedl guvernér Newsom.
Kalifornie je vůbec největším automobilovým trhem v USA, se svými přibližně 11 % veškerého prodeje nových vozidel v USA v roce 2019. Vozidla se spalovacími motory zde dnes představují producenta přibližně 50 % veškerých skleníkových plynů, které jsou v Kalifornii produkovány.
Kdo se přidá dál?
Díky těmto změnám by toto číslo mohlo klesnout až o 35 %, což by znamenalo zlepšení až o 80 % v otázce emisí oxidu dusíku z automobilů na celostátní úrovni. Kalifornie je prvním státem v USA, který se rozhod oznámit podobné plány a dát automobilům s konvenčními pohonnými jednotkami červenou.
Připojuje se k dalším 15 zemím včetně Německa, Francie či Kanady a také dvěma americkým městům Seattlu a Los Angeles, které se již zavázaly k podobně striktnímu rozhodnutí.
Foto: Tesla, Flickr