Losí test je v automobilovém žargonu běžně užívaná zkouška schopnosti rychlého úhybného manévru přes náhlou překážkou na silnici. V praxi se nejčastěji jedná právě o zvířata, která vběhnou rychle do silnice. S takovým losem by se nechtěl střetnou asi nikdo z nás, ovšem v Kanadě musí nyní řešit trošičku jiný problém.
Ať to neolizuje
Ten se netýká bezpečnostních systémů, ale losové zde hrají velmi důležitou roli. Automobily zvířata občas přitahují. Kočky se rády vyhřívají na kapotách a kuny si dělají hnízda v kabeláži pod kapotou. Ve městě Jasper v kanadské provincii Alberta však začaly vozy lákat zcela jiný druh zvěře.
Po městě se začaly objevovat nápisy, které účastníkům provozu říkají, aby nedovolili losům olizovat své automobilky. Představa losa olizujícího automobil je poměrně úsměvná a člověk si hned vzpomene na film Obecná škola, kde pan ředitel jasně žáky nabádal, aby neolizovali v mrazech zábradlí.
V tomto případě však nehrozí losí jazyky přimrzlé ke kapotám. Losy láká sůl, která se používá coby posyp na silnicích a následně se sráží na autech. Losi jsou prý solí doslova posedlí, a přestože jich mají dost a dost v místním přírodním parku, kde se o losí populaci stará řada zaměstnanců, ani to jim nezabrání, aby si sem tam zaskočily olíznout nějaký ten automobil.
Oh hi, moose. We have strict instructions about your snack habits. #jasper #Alberta 🇨🇦 pic.twitter.com/xSNo7YBrXS
— Carolyn Campbell (@_CLCampbell) November 15, 2020
Nekrm losa
Samotná posypová sůl nemůže losům nikterak ublížit, ovšem problém je v tom, že si losy mohou zvyknout na přítomnost vozů a automobilů, což může vést k dopravním nehodám. Problém je navíc také v tom, že zatímco jiná divoká zvířata často před člověkem utíkají, los může být i útočný, a to je další riziko, které se nevyplatí podstupovat. A v neposlední řadě je tu pokuta 25 tisíc dolarů, která hrozí za krmení, rušení a lákání losů. Krmení solí z kapoty vozu sem však počítat nemůžeme.
Zdroj: @_CLCampbell (Twitter)