Chystáte se v létě na road trip? Jak je to s přespáváním na divoko?

Road tripy neboli jinými slovy poznávání cizích zemí ze sedadla automobilu jsou v posledních letech čím dál oblíbenějším způsobem, jak především mladší lidé tráví letní dovolenou. Nejpohodlnější jsou z hlediska road tripů zejména nejrůznější karavany, obytné vozy či upravené dodávky. Ty odvážnější ale přespávají i v osobních automobilech či stanech postavených opodál. V tom případě se ale vyplatí vědět, jak je to s tak zvaným přespáváním na divoko. Ve kterých státech je povolené a kde se mu naopak vyplatí spíše vyhnout?

Skandinávie kempování na divoko přeje

Norsko, Švédsko, Finsko a Island patří obecně k nejvyhledávanějším destinacím pro  road tripy. Nejpřátelštější zemí v tomto ohledu je Finsko, kempování na divoko je zde totiž možné na jakémkoli místě, pokud se zde nenachází speciální značka se zákazem. I Norsko je road tripům nakloněno. Přespávat můžete kdekoli, pokud na daném místě není zákaz a místo se nachází alespoň sto padesát metrů od zástavby. Podobně je tomu i ve Švédku, pouze minimální vzdálenost od zástavby je zde dvojnásobná, tři sta metrů.

V jižní Evropě si dejte pozor

Kdo nejede na sever, vyrazí nejčastěji na jih k moři. Zdejší země ale už k road tripům a s nimi spojenému kempování na divoko tak nakloněné nejsou. Například v oblíbeném Chorvatsku je přespávání na divoko zcela zakázáno a v případě potušení zákazu vám hrozí poměrně vysoká pokuta. Podobné zákazy platí i pro Španělsko a Itálii. Pokud jedete karavanem či obytným vozem u některých pláží ale můžete objevit určité plochy, kde vás za poplatek nechají přespat, i když se nejedná o klasický kemp.

My a střední Evropa

Pokud se nechystáte za hranice naší země, můžete kempovat bez obav kdekoli s výjimkou národních parků, CHKO, vojenských újezdů a soukromých pozemků. Podobně tolerantní je z našich sousedů již pouze Polsko. Naopak v Rakousku, Německu i na Slovensku je přespávání na divoko zakázané. A proč vlastně vyrazit alespoň jednou za život na road trip? Dobrodružství, svoboda, příroda a nižší finanční náklady, těmito slovy lze zjednodušeně shrnout několik hlavních pozitiv spojených touto formou dovolené.

Zdroj: ridestore.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu