Máte při řízení někdy problémy s dodržováním rychlosti a zároveň se vám nechce platit pokuty? V tom případě už jste možná přemýšleli o tom, jestli by nebylo vhodné pořídit si tak zvaný antiradar. Tento malý pomocník vás totiž vždy v dostatečném předstihu upozorní, že se blížíte k místu, ve kterém je měřena rychlost. Vy tak budete mít dostatek času svou rychlost přizpůsobit a vyhnout se případné pokutě, která by vám jinak hrozila.
Antiradary pasivní versus aktivní
Na jednu stranu je to velmi logická úvaha, na druhou stranu je nutné si uvědomit, že tak zvaně není antiradar jako antiradar, neboť některé z nich jsou v rozporu se zákonem. Z tohoto úhlu pohledu je třeba rozdělit si antiradary na dva typy, pasivní a aktivní. Pasivní antiradary jsou vlastně takové citlivé radiopřijímače, které dokáží rozpoznat vlny, které vysílají policejní radary umístěné například v obcích či na dálnici. Po jejich zachycení následně řidiče upozorní na přítomnost radaru světelným či zvukovým signálem. Tyto radary jsou na území České republiky, na rozdíl od některých ostatních států, zákonem povoleny.
Jak vysoká pokuta vám hrozí?
Oproti tomu aktivní antiradary neboli též antilasery povolené nejsou. Důvodem je skutečnost, že tyto antiradary umí rušit frekvenci radarů, které policie při měření rychlosti využívá. Tyto antiradary vlastně policistům znemožňují jejich práci a za jejich používání tak řidičům hrozí pokuta, ve výši mezi pěti až deseti tisíci korun. Pokud vám připadá vysoká, pak věřte, že před rokem 2011 byla tato pokuta ve správním řízení dokonce až sto tisíc korun.
Multifunkční zařízení
Antiradary mohou mít různou podobu. Nejčastěji se jedná o přenosnou malou krabičku, které se obvykle umisťuje na čelní sklo či přístrojovou desku. Jinou možností je poté radarová anténa, která je zabudována v přední masce auta, a na první pohled tak není nic patrné. Existují i kombinovaná zařízení, která v sobě spojují antiradar s autokamerou a GPS.
Zdroj: antiradaryostrava.cz, dopravni-pravo.cz