Chyby, které řidiči často dělají, aniž si je uvědomují

Pokud se často pohybujete na našich silnicích, jste každý den svědky nejrůznějších přestupků či chyb, kterých se řidiči dopouštějí. Za některými z nich stojí neznalost, za jinými nepozornost, za dalšími ignorance. Přestože některé chyby nejsou v doslovném slova smyslu porušením silničního zákona, přesto jsou nebezpečné a mohou mít na provoz nemalý vliv. Klasickým příkladem je například pozdní blikání při odbočování či najíždění do křižovatek, jako když za sebou máte návěs. Jakých dalších chyb se řidiči dopouštějí a potenciálně jimi ohrožují sebe i své okolí?

Nebezpečné otevírání dveří

Také patříte k těm, kteří při vystupování z auta otevřou dveře, aniž by o tom nějak zvlášť přemýšleli? Otevírání dveří bez zkontrolování, že se k vám neblíží jiný vůz či cyklista, je velmi častou chybou, která může skončit velkou nepříjemností. Než otevřete dveře, vždy se podívejte do bočního zrcátka. Kromě toho se doporučuje též otočit hlavu směrem k zadní části vozu.

Neuvědomění si skutečnosti, že jsme v mrtvém úhlu

Být neustále v mrtvém úhlu jiného řidiče na víceproudé silnici může být velmi nebezpečné. Snažte se co nejdříve zpomalit nebo zrychlit, abyste z tohoto místa zmizeli. Pokud je to nevyhnutelné, například proto, že těsně za vámi nebo před vámi jedou auta, pak je šikovnou radou profesionálních řidičů opřít si ruku o klakson, abyste mohli druhému autu rychle připomenout svou existenci, pokud projeví jakýkoli náznak snahy vjet do vašeho jízdního pruhu.

Zastavení příliš blízko za vozem před námi

Pokud zastavujete za jiným autem v provozu, vždy si od něj nechte odstup přibližně jednoho metru. Tím získáte dostatek prostoru, abyste ho mohli předjet, pokud se porouchá nebo jinak „znehybní“. Pokud navíc zpozorujete, že se jiný vůz za vámi blíží příliš rychle, můžete se posunout dopředu a pokusit se zabránit tomu, aby do vás narazil. To se hodí zejména za deště.

Poslouchání hudby za jízdy.
zdroj: unsplash.com

Poslouchání hlasité hudby

V rádiu zní vaše oblíbená píseň, a tak automaticky zesílíte hlasitost. Totéž v případě, že si pustíte vaši oblíbenou hudbu prostřednictvím telefonu nebo přehrávače. Věděli jste ale, že hlasitá hudba, ačkoli může být povzbuzující během dlouhé únavné jízdy, má škodlivý vliv na vaši schopnost soustředit se? Při přehrávání hudby o hlasitosti 95 decibelů, což průměrný chytrý telefon bez problémů zvládne, se reakční doba řidičů prodlouží průměrně o 20 %. Hlasitá hudba navíc může maskovat i hluk motoru, což může ztížit odhad rychlosti.

Nesprávné používání tlačítka vnitřní cirkulace vzduchu

Možná máte představu, že toto tlačítko stisknete, když pojedete za starou dodávkou, která za sebou chrlí černý kouř, nebo v tunelu. A to je skutečně správně. Na druhou stranu vnitřní cirkulaci vzduchu řada z nás používá též v zimě po nastoupení do auta. To je ale špatně, neboť odmlžení oken bude trvat mnohem déle.

Zdroj: uamk.cz, whatcar.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu