Autolékárnička – jak je to s její výměnou a ve kterých zemích není povinná?

Společně s výstražným trojúhelníkem a reflexní vestou patří k základní povinné výbavě každého vozidla. O čem je řeč? O autolékárničce. Nadcházející letní měsíce patří pravidelně k obdobím, kdy pravidelně roste počet nehod i počet namátkových policejních kontrol. Máte vaši autolékárničku v pořádku?

Lékárničku už není třeba celou měnit

Autolékárničkou musí být v České republice ze zákona vybaveno každé vozidlo, s výjimkou mopedu či motokola. Její obsah určuje speciální vyhláška. V roce 2018 došlo k zatím poslední úpravě této vyhlášky, která zrušila povinnost výměny autolékárničky po vypršení doby její použitelnosti jako celku. Pokud ale autolékárničku použijeme, musíme od té doby sledovat datum použitelnosti jejích jednotlivých částí. Po uplynutí doby použitelnosti tyto části musíme vyměnit.

Zároveň z povinného obsahu autolékárničky vypadly do té doby nutné součásti, jako byl například trojcípý šátek či rouška. Autolékárnička by měla být správně umístěna v samostatném obalu na suchém a čistém místě, které je snadno dostupné a je chráněno před dopadem přímých slunečních paprsků.

Povinný obsah autolékárničky

Základní autolékárnička, která je určena pro osobní automobily, by měla obsahovat tři hotové obvazy s jedním polštářkem, tři hotové obvazy se dvěma polštářky, jednu cívku s hladkou náplastí, jedno škrtící pryžové obinadlo, jedny latexové rukavice, jednu isotermickou fólii a jedny nůžky. Podobný obsah lékárničky, pouze s jiným množstvím jednotlivých pomůcek, musí obsahovat autolékárničky v autobusech, vlastní lékárničku musí mít i motocykly.

Ne všude je autolékárnička povinná

Chystáte se autem na letní dovolenou do zahraničí? Pak vás možná překvapí, že ne ve všech státech Evropy je autolékárnička povinná. Nemusíte ji mít například v Itálii, Francii či Polsku. Naopak povinná autolékárnička je stejně jako v České republice na Slovensku, v Chorvatsku, Maďarsku, Rakousku či Německu.

Zdroj: mdcr.cz, cestujsnadno.cz

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT