Automobilka Citroen opouští WRC. Připomeňme si jejich skvělou cestu!

Citroen na konci letošní sezóny s definitivní platností oznámil, že v šampionátu WRC končí. Všechny zaujaté členy motoristického světa tato informace překvapila, i když se odchod francouzské značky dal tak trochu očekávat. V posledních letech totiž Citroen nezažíval zrovna plodné období. Ne, že by nedokázali bojovat o titul, ale po předešlých úspěších rozhodně čekali více.

Proč vlastně Citroen odchází?

Minulý týden ve středu jsme se všichni dozvěděli smutnou zprávu, že Citroen po téměř 20 letech opustí svět WRC. O jeho odchodu se ovšem začalo spekulovat již o pár týdnů dříve, kdy týmová jednička a několikanásobný mistr světa Sebastian Ogier oznámil, že příští sezónu bude sedlat speciál od Toyoty. V týmu by tak zbyl pouze Fin Esapekka Lappi, který má smlouvu až do konce roku 2020.

Co se bude dít příští rok?

Jak už bylo řečeno, Sebastian Ogier odchází do Toyoty, kde má v plánu ukončit svou profesionální kariéru. Oproti tomu Esapekka Lappi se bude muset poohlédnout po novém angažmá, ovšem u továrních týmů je bohužel plno. Pro mladého a dravého Fina je to obrovská škoda, neboť rozhodně nepatřil k pomalým pilotům, ba naopak. O to víc zarážející je oficiální prohlášení Citroenu. Sama ředitelka automobilky pak poděkovala celému týmu za 102 vítězství a 8 konstruktérských titulů. I management Citroenu dle deníku motorsport.com odchod jistě mrzí, ovšem jak prohlásila Linda Jackson: „Bez Sebastiana si nedovedeme tým představit.“

Na úspěchy Citroenu se rozhodně jen tak nezapomene

Když se v roce 2001 objevil tovární tým Citroenu opět na rychlostních zkouškách WRC, všichni byli plni očekávání. Dravý a mladý Sebastian Loeb za volantem doslova válcoval konkurenci, díky čemuž se stal několikanásobným mistrem světa. V roce 2003 pak přišel první titul mezi značkami. Spojení Loeb a Citroen se ukázalo jako tím nejúspěšnějším v historii. Sebastian Loeb vyhrál 9 titulů mistra světa v řadě a automobilka získala 8 konstruktérských pohárů.

Citroen bude všem ve světě WRC chybět. Neznamená to však, že by se rally závody staly nudné. Můžeme se těšit na souboje Toyoty a Hyundaie, tedy Nevilla a Tänaka s Ogierem.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Kolik vyhrál Sebastian Loeb titulů mistra světa?

Kolik vyhrál Sebastian Loeb titulů mistra světa?

ZAVŘÍT