Automobilové technologie, bez kterých už se mnoho z nás neobejde

Moderní automobily jsou stále častěji „koncentrátem technologií“. Systémy, které se ještě před dvaceti lety mohly zdát jako sci-fi, jsou dnes standardem. Na některé z těchto technologických systémů jsme si proto v našich vozech zvykli natolik, že se staly prakticky nezbytnými při rozhodování, který vůz si koupit. Jaké jsou některé z nejdůležitějších technologií, které nám usnadňují každodenní řízení?

Adaptivní tempomat

Tento tempomat je důležitý zejména pro ty, kteří často jezdí po dálnicích. Na rozdíl od starších systémů, které nutily řidiče zpomalit, pokud vůz před nimi jel nižší rychlostí, moderní technologie regulují rychlost podle provozu a zpomalují a zrychlují podle toho, co se děje před námi. Některé dokonce umožňují automatické zastavení a rozjezd.

Senzor deště

Malý senzor umístěný za čelním sklem vyhodnocuje intenzitu deště tím, že upravuje pohyb stěračů. Už si tak nemusíte neustále „hrát“ s páčkou stěračů, zvyšovat jejich frekvenci při zvýšení rychlosti a snižovat ji při zastavování na semaforech. Vaše auto to udělá za vás.

Poslech hudby

Za posledních třicet let prošel způsob poslechu hudby v autě revolucí od magnetofonových kazet přes CD až po MP3. Dnes je nejoblíbenějším způsobem některý ze systémů pro streamování zvuku, který umožňuje připojení chytrého telefonu.

S těmito systémy navíc nemusíte poslouchat jen hudbu nebo podcasty, zahrnují také navigační služby a další funkce typické pro přenosná zařízení, která tímto způsobem vstupují na obrazovku vozu.

Přehrávání hudby v autě.
zdroj: unsplash.com

Parkovací asistenti

Dnešní automobily jsou mnohem větší než tomu bylo v minulosti, stačí se podívat na srovnání prvního Volkswagenu Golf uvedeného na trh v roce 1974 a současné osmé generace, jejich velikost se liší přibližně o 60 cm.

Se stále se zvětšujícími celkovými rozměry je proto téměř povinností mít při manévrování nějakou asistenci, alespoň parkovací senzory, které signalizují blízkost překážky, nebo zadní kameru.

Ještě lepší je takzvaný „ptačí pohled“, který skládá obraz z obvodových kamer, a poskytuje tak pohled na dění kolem vozu z ptačí perspektivy. Dále existují též automatické parkovací systémy, a dokonce i systémy dálkového parkování, které umožňují ovládat vůz zvenčí, jako by byl řízen rádiem.

Rozpoznávání dopravních značek

Kamera umístěná za čelním sklem analyzuje silnici před námi, rozpoznává nejdůležitější dopravní značky a zobrazuje je před námi. Jedná se o pomocnou technologii, abychom nepřehlédli údaje uváděné svislými značkami, jako jsou například rychlostní omezení nebo zákazy předjíždění.

Některé vozy kombinují rozpoznávání omezení s adaptivním tempomatem, který mění nastavenou maximální rychlost v závislosti na omezení.

Udržování v jízdním pruhu

Jak již název napovídá, systém automaticky udržuje vůz v jízdním pruhu a umožňuje mu změnit ho pouze po aktivaci směrového světla. V zásadě existují dva typy této technologie. Základní verze čeká, až se vozidlo přiblíží k pásu oddělujícímu dva jízdní pruhy, aby jej mohla vrátit zpět do jeho pruhu.

Pokročilejší verze neustále udržuje vůz uprostřed jízdního pruhu. V každém případě je to vždy řidič, kdo má řízení pod kontrolou.

Senzor soumraku a automatické světlomety

Soumrakový senzor automaticky zapíná a vypíná dálková světla v závislosti na vnějším jasu. Dalším krokem v této technologii jsou světlomety, které automaticky přepínají z dálkových na potkávací světla, pokud před námi jede vozidlo, které by mohlo být oslněno.

Posledním možností jsou selektivní dálková světla. V noci jsou dálková světla stále zapnutá, ale technologie analyzuje vozovku a umožňuje nasměrovat nejsilnější světlo tam, kde nikoho neobtěžuje.

Asistent hlídání mrtvého úhlu

Velmi užitečný systém, který je známý také jako senzor mrtvého úhlu, upozorňuje řidiče na přítomnost vozidel v místech, která by jinak pouhým pohledem do zpětných zrcátek nemohl vidět.

O přítomnosti vozidla v mrtvém úhlu je řidič obvykle informován červeným světlem ve zpětném zrcátku. Pokud hrozí nebezpečí kolize, může tato technologie řidiče varovat také akustickým signálem nebo u pokročilejších systémů působit přímo na řízení a vrátit vozidlo do bezpečné zóny.

Kontrola tlaku v pneumatikách

Tento systém monitoruje tlak v pneumatikách v reálném čase a při jeho poklesu řidiče okamžitě upozorní. To je užitečné zejména v případě malých průrazů, kdy může trvat několik hodin, než se pneumatika zcela vyprázdní.

Zdroj: autoexpress.co.uk, hotcars.com, caranddriver.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu