Automobilový průmysl a smart technology: Jak chytré technologie inovují zážitek z jízdy?

Moderní technologie v posledních několika málo letech výrazně usnadnily a změnily některé aspekty našeho každodenního života. Jedním z mnoha odvětví, kterému není technologický pokrok cizí, je automobilový průmysl. Výrobci automobilů se neustále snaží držet krok s novými možnostmi. Co tedy možná čeká automobilový svět v brzké budoucnosti?

Ovládání gesty

Například způsob, jakým stahujeme okna, by mohl být inovován na pouhé mávnutí ruky. Kromě toho, že je tato technologie futuristická a zábavná, má usnadnit a zvýšit též bezpečnost řízení.

Již brzy bude prý možné gesty ovládat též obrazovku informačního a zábavního systému nebo přijmout příchozí hovor. Ovládání gesty představuje jednoduché řešení řady situací, aniž bychom museli spustit oči ze silnice.

Přístrojové panely s rozšířenou realitou

Informace na našich přístrojových panelech lze rozšířit pomocí rozšířené reality. Displeje s rozšířenou realitou, které dodají palubní desce nejen estetiku videohry, ale zobrazí veškeré informace, které potřebujete vědět o samotném vozidle. Poskytnou též další užitečné informace, například jak rychle se blížíte k jinému vozu či jak se nejlépe vyhnout zácpě.

Chytré hodinky komunikující s automobilem.
zdroj: unsplash.com

Komunikace v autě

V současné době je již poměrně běžné, že se automobily připojují k internetu. Brzy však budou mít automobily s připojením k internetu možnost vzájemné komunikace, což změní náš zážitek z jízdy.

Komunikace mezi automobily pomůže předcházet kolizím, a to s přesností, kterou nám lidský faktor dosud nedovolil. Než dojde ke kolizi, komunikační systém mezi automobily nehodu předpoví a upozorní řidiče na možné následky. Ten pak bude moci zareagovat a zabránit katastrofě.

Plná integrace

Již nyní můžeme propojit naše automobily s dalšími smart přístroji, ale tato možnost se bude ještě dále rozvíjet. Nedávné inovace přinesly spojení některých výrobců automobilů s aplikací, která uživatelům umožňuje plnit řadu příkazů z chytrých hodinek.

Z hodinek můžete na dálku nastartovat motor, zamknout dveře vozu, zatroubit a zapnout či vypnout světlomety. Integrace vestavěné aplikace se očekává v mnoha nových modelech vozidel.

Parkování

Ti, kteří se obávají, že si při parkování poškrábou vůz, jistě potěší informace o automatizovaných parkovacích systémech. Systémy, které umožňují vozům najít parkovací místa a navigovat k nim, již existují, ale brzy by mělo být parkování ještě jednodušší.

Vyvíjejí se systémy, které umožní pasažérům opustit vůz u vjezdu do garáže, například v obchodním centru, a umožnit vozidlu, aby se samo vydalo najít parkovací místo. Až nakoupíte a budete se chtít vydat k domovu, jednoduchým klepnutím na aplikaci dáte svému vozu signál, že je čas vyrazit.

Samořiditelná vozidla

To, co se kdysi zdálo jako futuristická vyhlídka, se v 21. století stává skutečností. Kdysi se tato myšlenka zdála být přitažená za vlasy, ale nyní tuto technologii vyvíjejí a testují přední automobilové společnosti.

Podobně jako myšlenka komunikace mezi automobily mají samořiditelné vozy snížit riziko lidských chyb na silnicích a zaručit bezpečnější a spolehlivější způsob cestování.

Zdroj: corporatevision-news.com, waymo.com, hyundai.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu