Automobilový průmysl a zkratky: Víte, co znamená PHEV, CDI či V8?

Většina, ne-li dokonce všechna, nová vozidla mají na svém boku nebo na kufru zkratky, které souvisejí s moderními technologiemi. Moderní automobilové technologie s sebou přinesly spoustu zkratek, které mají různé významy, povětšinou prozrazují funkce vozů. I proto se vyplatí alespoň částečně vědět, co vlastně znamenají.

V6 a V8

V6 a V8 jsou dvě nejběžnější označení, která najdete na vozech SUV. V6 znamená, že vozidlo je poháněno šestiválcovým motorem a V8 osmiválcovým motorem. Písmeno V představuje způsob uspořádání válců – do tvaru písmene V.

Proč jsou umístěny právě v tomto tvaru? No, aby se do motoru většiny vozů správně vešly. Motor V6 je lehčí, plynulejší a nabízí stabilitu. Osmiválec je běžný u větších vozů, a tak nabízí větší výkon, dostatečný pro tahání či vlečení.

GTI

Technologie Grand Touring Injection (GTI) byla poprvé představena v roce 1976 ve voze Volkswagen Golf. Dnes se běžně používá i u ostatních značek jako označení vozidel, které jsou vybavena benzinovým motorem se vstřikováním.

PHEV

Plug-in Hybrid Electric Vehicle neboli vůz, který v sobě kombinuje pohon spalovacího motoru a elektromotoru. Baterie elektromotoru lze nabíjet nejen jízdou jako u klasického elektromobilu, ale také ze zásuvky. Plug-in hybridy tak vlastně představují jakýsi kompromis mezi čistými elektromobily a vozidly se spalovacími motory. Například při pohybu ve městě lze jezdit bez emisí pouze na elektřinu a na delší cesty mimo město lze využít spalovací motor.

Nabíjení vozu na elektřinu.
zdroj: unsplash.com

BEV

Rovněž tato zkratka souvisí s elektromobily, konkrétně znamená Battery Electric Vehicles. Jde tedy o automobil, který ke svému provozu využívá pouze elektrickou energii neboli o stoprocentní elektromobil. Nejznámějším představitelem těchto vozů jsou ty od firmy Tesla.

TDI

TDI (Turbocharged Direct Injection) je konstrukce turbodieselových motorů s přeplňováním turbodmychadlem a přímým vstřikováním paliva, s jejímž vznikem je opět původně spojen koncern Volkswagen. Vozy s označením TDI vypouštějí nižší množství škodlivých výfukových plynů.

TSI

Označení se používá pro přeplňované zážehové motory, z anglického Twincharged Stratified Injection. Tyto motory s přímým vstřikováním paliva s turbodmychadlem byly inspirovány technologií motorů Volkswagen TDI Clean Diesel a FSI s přímým vstřikováním paliva. Motory TSI jsou kompaktní, vysoce výkonné a mají nižší spotřebu paliva.

CDI

Common Rail Diesel Injection je systém přímého vstřikování paliva pro zážehové a vznětové motory. Alfa Romeo 156 2,4 JTD se v roce 1997 stala prvním výrobcem osobních automobilů, který se mohl pochlubit systémem CDI. V témže roce se do tohoto proudu přidal i Mercedes-Benz se svým modelem W202. Tyto motory mají menší spotřebu a vyšší točivý moment a výkon.

RS

Se zkratkou RS či vRS se můžete setkat na vozech značky Škoda. RS znamená Ralley Sport a vRs Victory Ralley Sport. Automobilka toto označení poprvé použila v roce 1974 u svých soutěžních prototypů Škoda RS 180.

Zdroj: newvision.co.ug, sasatimes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu