Automobily na solární pohon: Sci-fi nebo možná budoucnost?

Světové zásoby ropy ubývají stále rychleji a rychleji. Hrozba nedostatku ropy je jedním z motivů, proč již řadu let automobilky investují do vývoje alternativních vozidel. Hledají nejvhodnější způsob, kterým by nahradily klasické spalovací motory. Zatímco vozy na elektrický či vodíkový pohon můžeme na našich silnicích vidět už poměrně běžně, o vozech na solární pohon se toho mezi laickou veřejností příliš neví. Pojďme se tedy na tyto automobily podívat trochu blíže.

Unikátní akumulátor

Představíme si jeden konkrétní exemplář solárního auta. Pod názvem Lightyear One ho vyrobila stejnojmenná nizozemská automobilka, kterou před pěti lety založili studenti technické univerzity v Eindhovenu. Srdcem tohoto vozu je unikátní akumulátor, který lze dobíjet ze sluneční energie. Podle automobilky bychom první vozy tohoto typu mohli na silnicích potkat již do dvou let. Pozornější z vás si jistě všimli, že jsme použili slovo akumulátor. Tento vůz je totiž ve skutečnosti specifickým typem elektromobilu. Nicméně schopnost dobíjení pomocí slunečních paprsků je zcela unikátní. Kromě toho tento akumulátor nabízí dojezd až 725 km.

Speciální solární karoserie

V neposlední řadě za jízdy oceníte také to, že celý automobil je vlastně pokrytý solárními panely. Díky nim  vůz dokáže získávat energii i za jízdy. Speciální karoserie ze solárních panelů má plochu pět metrů čtverečních. Řidič se nemusí bát ani případného poškození panelů. Panely jsou totiž pokryty vrstvou speciálního skla, které je bezpečně ochrání. Vzhledem k tomu, že jsou tyto integrované solární panely na sobě vzájemně nezávislé, může pracovat pouze část z nich. Když parkujete polovinou auta ve stínu a polovinou na slunci, energii vyrábí pouze ty vystavené slunci. A pokud slunce dlouhodobě „nevyleze zpoza mraků“? Lightyear One je samozřejmě možné dobít i za pomoci klasické zásuvky na elektřinu.

Zdroj: lightyear.one

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu