Bentley – historie luxusních vozů s dlouholetou tradicí

Značka Bentley se řadí mezi jedny z nejluxusnějších v automobilovém světě. Vlastnictví vozidla Bentley je známkou vysoké prestiže majitele (a také jeho majetnosti). Jaká je historie okřídleného písmene B a proč jsou auta značky Bentley tak ceněná?

Miliony za auto? Poctivá práce a exkluzivní výroba na míru něco stojí

Bentley nejsou auta pro každého – jejich cena se pohybuje v řádu milionů i v základní výbavě. Jenže takové auto si většinou pořizuje někdo, kdo na korunu nehledí a online půjčku na vůz nepotřebuje. Ti, kteří mají dostatek peněz, si mohou auto „poskládat“ podle svých představ a výrobce jim dodá i speciální výbavu na míru. Budete si přát jedinečný odstín dřevěného vykládání nebo unikátní ruční výšivku do býčí kůže?

Zajímavost: Kůží obšitý volant se pyšní dokonale stejnými stehy. Při ruční výrobě se k jejich jednotné délce využívá obyčejná vidlička.

Historii Bentley provázejí výhry v závodech i válka

V roce 2021 uplynulo 102 let od vzniku slavné automobilky. V Londýně ji založil automobilový závodník a konstruktér rotačních leteckých motorů Walter Owen Bentley. Na výrobu leteckých komponentů přitom dodnes odkazuje okřídlené logo značky.

První automobil Bentley ke svému majiteli dorazil v roce 1921, byl jím ikonický Bentley 3 Litre, který dosahoval maximální rychlosti 129 km/h. W. O. Bentley chtěl stvořit rychlé a dobré auto, které by bylo nejlepší ve své třídě, což dokázal – Bentley 3 Litre vyhrál 24hodinový závod v Le Mans v roce 1924 i v roce 1927 (jako upravený a ještě rychlejší model Super Sports). Auta Bentley vyhrála i další tři ročníky známého závodu. 

Ve 30. letech však na automobilku začaly doléhat finanční potíže a značku pod svá křídla přebral Rolls-Royce. Druhou světovou válku přežila značka Bentley v útlumu produkce, ale už roku 1946 přišel na trh další model – Mark VI. V následujících 50. a 60. letech tvořila automobilka své nejznámější vozy Continental. V 70. letech zemřel zakladatel značky, která však stále pokračuje v jeho odkazu – prémiový brand rostl i v dalších letech a držel se svých zásad věrných tradičnímu zpracování a nejlepším materiálům. Posledním velkým milníkem byl přechod od Rolls-Royce k Volkswagenu v roce 1998.

Konstruktéři aut Bentley neusínají na vavřínech a nadále přizpůsobují technologii požadavkům moderní doby. Jízda v Bentley řidiči poskytuje dokonalý prožitek i pocit spojení s minulostí, proto je značka stále vyhledávanou mezi těmi, kteří si potrpí na kvalitu i exkluzivitu.

Autor: Martin Liška
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu