Bezpečnostní pásy: 7 častých otázek a odpovědí

Zapnutí bezpečnostního pásu je dnes automatickou činností, kterou po usednutí do vozu většina z nás bez přemýšlení udělá. Ještě před několika desetiletími ale jejich používání nebylo zdaleka tak běžné a samozřejmé, jako je tomu dnes. Ať už patříte mezi příznivce či odpůrce používání bezpečnostních pásů, pravdou je, že každý rok zachrání mnoho lidských životů.

Kdo a kdy bezpečnostní pásy vynalezl?

Bezpečnostní pásy vynalezl koncem 19. století anglický inženýr George Cayley. Chtěl jimi pomoci pilotům udržet se uvnitř tehdejších letadel. První automobily nebyly pásy vybaveny vůbec, později se v některých objevovaly dvoubodové obdoby pásů, které řidiče poutaly v oblasti klína. Skutečný průlom v oblasti moderních bezpečnostních pásů nastal v roce 1958, kdy švédský inženýr Nils Bohlin vynalezl tříbodový bezpečnostní pás. Do té doby se v automobilech používaly dvoubodové břišní pásy, které se připevňovaly přes tělo, přičemž spona byla umístěna nad břichem. Tříbodová konstrukce byla vytvořena tak, aby pomohla zajistit horní i dolní část těla.

Jak to bylo a je s povinností připoutat se?

V Československu vstoupila povinnost připoutat se v platnost 1. ledna 1967. Jednalo se ale pouze o osoby na předních sedadlech a jízdu mimo obec. O devět let později byla povinnost připoutat se rozšířena mimo obec na všechna sedadla, která byla pásy vybavena. Od roku 1990 je povinné poutat se i v obci.

Dostanu za jízdu bez pásů pokutu?

Ano, používání bezpečnostních pásů vyžaduje zákon a jízda bez bezpečnostních pásů je dopravním přestupkem. Kromě pokuty na místě až 2000 Kč vás jízda bez pásů připraví také o tři body v rámci bodového systému řidičů. Pokutu za jízdu bez pásů dostanou všechny nepřipoutané osoby ve voze.

Opravdu bezpečnostní pásy zachraňují životy?

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, které je předním institutem Spojených států amerických pro veřejné zdraví, zachránily bezpečnostní pásy od roku 1975 přibližně 255 000 životů. Uvádí se, že pouze v USA každý den zachrání před smrtí přibližně třicet pět lidí. Většina úmrtí při dopravních nehodách se týká řidičů a spolujezdců, kteří nebyli připoutáni bezpečnostním pásem. Bezpečnostní pásy obecně snižují riziko úmrtí o 45 % a riziko vážného zranění o 50 %.

Mohou vás bezpečnostní pásy zranit nebo zabít?

Ačkoli údaje ukazují, že pásy skutečně výrazně zvyšují vaši bezpečnost, stále se najdou lidé, kteří si myslí, že bezpečnostní pásy mohou i ublížit. Panuje obava, že následkem zaseknutého pásu zůstanete uvězněni v autě, například když vůz začne hořet nebo skončí ve vodě. Dopravní nehody, při nichž dochází k těmto okolnostem, ale představují méně než 1 % všech dopravních nehod v USA.

Pokud navíc nejste připoutáni bezpečnostním pásem, je pravděpodobné, že při nárazu utrpíte zranění hlavy, které vám stejně znemožní vystoupit z vozidla. Úkolem bezpečnostního pásu je udržet vaše tělo na místě. Síla nárazu sice může způsobit, že vás bezpečnostní pás pohmoždí, ale zranění, která vám může způsobit bezpečnostní pás, jsou mnohem menší než zranění, která můžete utrpět bez použití bezpečnostního pásu.

Mohou airbagy nahradit bezpečnostní pásy?

Airbagy jsou navrženy tak, aby fungovaly společně s bezpečnostními pásy, nikoliv jako jejich náhrada. Bez pásů může síla otevírajícího se airbagu snadno způsobit zranění. Nezapomínejte také na to, že většina automobilů umožňuje nastavit délku pásu. Zajistíte tak pohodlnější a bezpečnější uchycení.

Musí se bezpečnostní pásy měnit?

Žádné předpis, který pravidelnou výměnu bezpečnostních pásů nařizuje, neexistuje. Někteří odborníci na bezpečnost ale doporučují vyměnit bezpečnostní pásy po 10 až 15 letech používání, i když se vůz nikdy nestal účastníkem dopravní nehody. Pásy zajišťují správnou funkci pouze tehdy, pokud jsou v dobrém stavu.

Zdroj: defensivedriving.com, ibesip.cz, saferide4kids.com, cdc.gov, wuling.id

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu