Bidenův Cadillac One versus Putinův Aurus Senat aneb v čem jezdí americký a ruský prezident?

Vozidla používaná k převozu hlav států jsou vždy speciální, vybavená řadou luxusních a utajovaných prvků, špičkových přístrojů a technologií. Mezi nejznámější a nejsledovanější patří již dlouho vozy amerických a ruských prezidentů. Joe Biden používá limuzínu Cadillac přezdívanou Beast neboli Bestie. Vladimír Putin jezdí stejně dobře vybavenou limuzínou Aurus Senat.

Americký první vůz

K americkému prezidentovi neodmyslitelně patří nejen letadlo Air Force One, ale také jeho prezidentská limuzína. Joe Biden jezdí ve voze, který poprvé použil jeho předchůdce Donald Trump v roce 2018. Co o „prvním voze“ víme?

Je to Cadillac. Tak trochu…

Kromě označení Bestie se prezidentské limuzíně říká též Cadillac One. Se sériovým modelem Cadillacu má ale společného jen velmi málo. Komponenty jako přední a zadní světla či přední mřížka chladiče sice udržují typický vzhled, ale to je skoro vše. Uvádí se, že některé části, jako motor či převodovka, pochází z nákladních vozů General Motors. Cadillac One údajně váží okolo osmi tun. Z tohoto důvodu tak jeho maximální rychlost není nikterak závratná, přibližně sto kilometrů v hodině. Palivem vozu je nafta.

Po atentátu na prezidenta J. F. Kennedyho se vzhled amerických prezidentských limuzín zásadně změnil. Hlavní roli začala hrát bezpečnost. Bestie je tak samozřejmě opancéřovaná, pancéřování je silné osm palců. Kromě toho disponuje také pět palců silnými neprůstřelnými okny, run-flat pneumatiky mají kevlarové výztuhy. Kabina je speciálně uzavřena pro případ chemického útoku a palivovou nádrž obklopuje speciální pěna pro případ nárazu.

Speciální vybavení

V útrobách vozu se ukrývá též další vybavení, které by mohlo být užitečné v případě atentátu či nehody. Jedná se například o hasičské vybavení, kyslíkové láhve, zásoby krve s prezidentovou krevní skupinou, slzný plyn, brokovnice a zřejmě i granátomety.

Vůz má vlastní letadlo

Vzhledem k tomu, že vůz cestuje s prezidentem, je třeba ho na delší vzdálenosti přepravovat letadlem. K tomu je používán letoun C-17 Globemaster. Kromě Bestie v tomto letadle cestují i další vládní limuzíny a také vozidlo Chevrolet Suburban. V něm je údajně umístěna komunikační kancelář napojená na vojenský satelit.

Kdo limuzínu řídí?

Výjimečný vůz samozřejmě vyžaduje i výjimečného řidiče. Ten je členem tajné služby a má za sebou speciální řidičský výcvik, aby s limuzínou zvládl i nejrůznější manévry, které jste viděli v amerických akčních filmech. Kromě řidiče sedí s prezidentem v jeho limuzíně vždy ještě velitel ochranky. Celkem Bestie nabízí sedm míst k sezení.

Ruská státní limuzína

Limuzína Aurus Senat je součástí zahraničních návštěv Vladimíra Putina od května 2018. Údajně osobně inicioval projekt, jehož cílem bylo navrhnout vůz ruské výroby, aby se nemusel spoléhat na zahraniční značky, jak tomu bylo dříve.

Vůz je zahalen mnoha tajemstvími

Limuzínu ruského prezidenta vyrábí ruská značka luxusních vozů NAMI. Aurus Senat, který měří na délku 6,7 metru a váží 7200 kilogramů, získává výkon z motoru V8 o objemu 4,4 litru v kombinaci s hybridním systémem pohonu.

Motor dosahuje výkonu 598 koní, z nuly na 100 km/hod dokáže zrychlit za šest sekund. Výkon je přenášen na všechna čtyři kola prostřednictvím 9stupňové automatické převodovky. Společnost NAMI v současné době údajně pracuje na výkonnějším modelu s motorem V12 o objemu 6,6 litru, který je schopen vyvinout výkon 857 koní.

O obranných a komunikačních schopnostech či bezpečnostních prvcích zabudovaných do ruské prezidentské limuzíny je bohužel známo jen málo. Specifikace vozu nebyly nikdy zveřejněny, je ale jisté, že vůz disponuje řadou podobných systémů jako Bestie. Mimochodem Aurus Senat je údajně schopen ochránit ruského prezidenta i v případě, že se zcela ponoří pod vodu.

Zdroj: caranddriver.com, leftlanenews.com, thenationanews.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu