Bojíte se usnutí za volantem? Tipy a rady, které vám pomohou zůstat v bezpečí

Mikrospánek a usnutí za volantem je nebezpečné nejenom pro vás, jako řidiče, ale i pro všechny spolucestující. Nesmíme zapomenout ani na okolní řidiče! Těm totiž svým nezodpovědným chováním můžete také ublížit.

Klidně se může stát, že se vám bohužel podaří zabít několik nevinných lidí a pocitu viny se do konce života nezbavíte.

Únava se často podceňuje

Všichni si za volantem dáváme pozor na alkohol nebo překročení maximální povolené rychlosti, ale únava se často podceňuje. Na krátkých trasách to asi nezaznamenáte, ale jakmile pojedete několik set kilometrů na druhý konec republiky, určitě byste měli vzít faktor únavy v potaz. Nemusíte nijak pospíchat. Bezpečnostní přestávka trvající několik málo minut může zachránit několik životů, a přitom vás nebude takto strávený čas nějak mrzet.

Jak tedy předejít únavě za volantem?

Základem by měl být kvalitní spánek. Jakmile se chystáte na delší cestu autem, měli byste se před ním dostatečně vyspat. To je první základní faktor ovlivňující vaši únavu při řízení. Do své cesty nezapomeňte zahrnout minimálně čtvrthodinové přestávky s frekvencí každé dvě hodiny. Pokud se začnete za volantem cítit ospalí, zastavte a prostě si na chvíli odpočiňte. Přeci nechcete riskovat život svůj, ani svých spolucestujících.

A co kofein? Ano, k udržení bdělosti může pomoci i dostatečný přísun kofeinu. Dva šálky kávy nebo energetický nápoj před jízdou vás samozřejmě proberou – a za jejich pomoci udržíte pozornost po delší dobu. Dejte si však pozor na jídlo! Všichni přeci víme, že plný břich, rozum tich. S plným žaludkem se vám bude nejenom špatně řídit, ale také budete mít větší tendenci usnout.

Co poruchy spánku a řízení?

Určitě se mezi vámi nachází několik málo řidičů s poruchou spánku. Jak jdou ale spánkové poruchy dohromady s ospalostí za volantem? Například syndrom obstrukční spánkové apnoe a další symptomy nadměrné ospalosti během dne rozhodně nejsou ideální pro řízení auta. Pokud jsou ale léčené, neexistuje větší pravděpodobnost, že takto nemocný řidič způsobí dopravní nehodu v důsledku mikrospánku.

Je mikrospánek trestný?

I když je mikrospánek zodpovědný za přibližně pětinu všech dopravních nehod v České republice, pokutu za něj nedostanete. Tím vás ovšem nenabádáme k tomu, abyste podceňovali za volantem únavu a nedodržovali pravidelné přestávky! Proč náš legislativní systém ignoruje takto závažný dopravní přestupek? Mikrospánek sice trvá pouze několik málo vteřin, ale jeho následky bývají takřka vždy tragické.

V případě jakékoliv známky únavy za volantem se nebojte zastavit a trochu si odpočinout. Lidský život nestojí za těch několik ušetřených minut.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu