Britské poznávací značky: Proč má přední tabulka jinou barvu než zadní?

Během letních měsíců na našich silnicích vídáme více automobilů ze zahraničí. Zatímco pro některé je Česká republika cílovou destinací, jiné naší zemí jen projíždějí. Možná i vy patříte k těm, kteří si všímají registrační značky, ze které se snažíte rozluštit, odkud daný vůz pochází. Je pravda, že u aut ze zemí Evropské unie je to poměrně jednoduché. Trochu jiná situace je u aut z Velké Británie.

První registrační značka stále existuje

První britská poznávací značka „A1“ byla vydána hraběti Russellovi v roce 1903, kdy parlament zavedl zákon o motorových vozidlech.

Mimochodem značka „A1“ je dnes jednou z nejcennějších poznávacích značek na světě a v současnosti ji vlastní bratr brunejského sultána princ Jefri. Ten ji společně se sesterskou značkou „1A“ používá na dvojici stejných vozů Bentley, kterými je převážen ke svému soukromému letadlu a zpět.

Nejdražší značka

Cenné poznávací značky jsou dnes velkým byznysem nejen na Britských ostrovech, kde registrační značky vydává Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA).

Podobně jako u nás i tento úřad vydává personalizované registrační značky, které přinášejí nemalé peníze do státní pokladny. Nejdražší registrační značkou, kterou tento úřad prodal, je „25O“. Tato značka v roce 2014 vyšla na 518 000 liber a zdobí Ferrari 250 SWB v hodnotě přibližně 10 milionů liber.

Bílá a žlutá barva

Jednou z věcí, která nás na britských poznávacích značkách na první pohled zaujme, je to, že jejich tabulky mají dvě barvy – bílou a žlutou. Tyto barvy byly vybrány proto, že napomáhají tomu, aby byla registrační značka snadno viditelná a zvýšila se její čitelnost. Přední tabulka zobrazuje černé znaky na bílém pozadí a zadní tabulka černé znaky na žlutém pozadí.

Zákon vyžaduje, aby všechny registrační značky byly vyrobeny z reflexního materiálu. Žlutá barva je skvělá, protože dodává kontrast a upozorňuje na černý nápis na poznávací značce, takže je velmi nápadná pro každého, kdo řídí nebo se dívá za vozidlem. Navíc bylo zjištěno, že mozek reaguje na žlutou barvu rychleji než většinu ostatních barev.

Přední registrační značku obvykle vidí řidiči, kteří jedou před vámi, a často tak poznávací značku vidí pomocí zrcátek. Proto je velmi důležité, aby byla dobře viditelná i v noci a za špatného počasí. Přední tabulka bílé barvy to splňuje.

Britský vůz zezadu.
zdroj: pexels.com

Princip kombinací písmen a čísel

Pokud jde o kombinace písmen a čísel na poznávacích značkách britských aut, od roku 1903 do roku 1932 platila stejná pravidla. Všechny značky měly jedno nebo dvoupísmennou „předponu“, za níž následovalo číslo od 1 do 9999.

Písmena byla přidělována úřadům vydávajícím poznávací značky podle počtu obyvatel, takže „A“ připadalo Londýnu, „B“ Lancashire, „C“ West Riding of Yorkshire a tak dále až po „Y“. Následovalo „AA““ pro Hampshire, „AB“ pro Worcestershire a tímto způsobem kombinace pokračovaly dále.

V roce 1932, kdy byly téměř všechny dvoupísmenné kódy vyčerpány, bylo na přední stranu kódu přidáno další písmeno, zatímco čísla byla zredukována na 1 až 999. To znamenalo, že většina registračních značek měla šest znaků – tři písmena a tři číslice.

V roce 1962 byly vydány první poznávací značky s písmenem za třemi číslicemi. Od této chvíle bylo možné podle značky určit stáří vozu, protože přidané písmeno „A“ znamenalo rok 1962, „B“ rok 1963, „C“ rok 1964 atd. Od roku 1983 do roku 2001 byl zaveden podobný systém, ale s obrácenými písmeny a čísly.

Současný systém registračních značek

 Od roku 2001 se používá systém se sedmi následujícími znaky:

  • Dvě písmena – dříve označovala místní pobočku DVLA, ale od roku 2013, kdy byly všechny pobočky uzavřeny v rámci centralizace, označují nyní pouze region, například BA-BY pro Birmingham, EA-EY pro Essex, HA-HY pro Hampshire a Dorset, LA-LY pro Londýn, MA-MY pro Manchester a Merseyside, OA-OY pro Oxford, SA-SY pro Skotsko, WA-WY pro West of England, YA-YB pro Yorkshire.
  • Dvě číslice – mění se každých šest měsíců a označují, kdy bylo vozidlo poprvé zaregistrováno. U vozů prodaných mezi březnem a srpnem budou čísla tvořit poslední dvě číslice samotného roku, tedy například  „23“ pro rok 2023. U vozů prodaných mezi zářím a dubnem následujícího roku se k tomuto dvojčíslí přidá číslo 50, vozy ze září 2023 tedy dostanou číslo „73“.
  • Tři písmena – jedná se o náhodně přidělená písmena. Vzhledem k tomu, že jsou prodejcům přidělována v blocích, často uvidíte vozy stejného výrobce s písmeny, která jdou za sebou.

Výjimky potvrzující pravidla

Nicméně výše uvedené informace jsou pouze orientační, protože existuje mnoho výjimek z pravidel pro přidělování registračních značek. Například písmena „I“, „O“ a „Z“ se na poznávacích značkách nikdy nevyskytují, protože vypadají příliš podobně jako jiná písmena nebo číslice.

Písmeno Q se v současnosti také nepoužívá, ale do roku 2001 se používalo jako předpona na odcizených a nalezených vozech, které nebylo možné spolehlivě identifikovat, a na vozech „vyrobených z prvků různých vozidel“.

Pravidla pro britské poznávací značky

Barva a velikost značky i tvar písmen a číslic jsou stanoveny předpisy ministerstva dopravy. Je to proto, aby byly značky snadno čitelné jak lidským okem, tak kamerami a počítači používanými v systémech automatického rozpoznávání registračních značek.

Řízení automobilu s pozměněnými poznávacími značkami je nezákonné a za přestupek můžete dostat pokutu až 1 000 liber. Zde je přehled některých současných zákonem daných požadavků:

  • V noci musí být registrační značky osvětleny.
  • Tabulky musí být čitelné a nesmí být zakryty nečistotami.
  • Velikost, barva, písmo a rozestupy musí odpovídat předpisům ministerstva dopravy.
  • Tabulky s čísly musí být vyrobeny podle britské normy.
  • Jedinou povolenou volitelnou „výzdobou“ jsou národní znaky GB, Anglie, Skotska či Walesu, u starších vozů také znaky EU, a to ve standardní poloze na levé straně tabulky.

Zdroj: sureplates.co.uk, autotrader.co.uk, www.gov.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu