Budoucnost klepe na dveře a auta začínají létat

Dobře, není to tak úplně auto, ale mohl by to být jakýsi prapředek létajících vozů. Řeč je o výtvoru, který se Japonská společnost rozhodla vytvořit, aby z něj byl zažehnut olympijský oheň. Celá Olympiáda se ale odsouvá o tok a to znamená, že společnost má další rok k dobru, aby na svém létajícím vozu pracovala.

SkyDrive

Nicméně už minulý týden se jí podařilo uskutečnit první zkušební let stroje pojmenovaného SD-03. testovací let proběhl na prostoru patřící automobilce Toyota, která se na tomto projektu zásadní měrou podílí coby investor do společnosti SkyDrive, která za vývojem tohoto stroje stojí.

Foto: SkyDrive

Let představoval první veřejně demonstrovaný let létajícího vozidla v historii Japonska. „Jsme nesmírně nadšení, že jsme dosáhli vůbec prvního letu létajícího auta s posádkou za dva roky od založení SkyDrive v roce 2018 s cílem komercializace těchto letadel,“ přidal svůj komentář Tomohiro Fukuzawa, generální ředitel SkyDrive. „Naším cílem je posunout náš sociální experiment na další úroveň. V roce 2023 a za tímto účelem urychlíme náš technologický rozvoj a náš obchodní rozvoj.“

eVTOL

Podle dostupných informací měl zkušební let trvat přibližně čtyři minuty a byl řízen pilotem, kterému pomáhal počítačový řídící systém. Podle SkyDrivu bylo vše navrženo tak, aby bylo tím vůbec nejmenším elektrickým letounem s vertikálním vzletem a přistáním, tedy tzv. eVTOL. V podstatě se tak nejedná o automobil, ale malé letadlo.

Foto: SkyDrive

Konstrukce stroje zahrnuje osm elektromotorů pohánějících rotory umístěné ve čtyřech polohách. SkyDrive říká, že další testovací letou jsou nyní naplánovaný na konec tohoto roku a první lety mimo testovací prostor by se měl uskutečnit dokonce ještě letos.

Pomalu a jistě tak vstupujeme do zcela nové éry mobility, která nás odpoutá od země, a otevře nám vzdušný prostor.

Zdroj: SkyDrive | Foto: SkyDrive

Autor: Jan Černý
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu