Bullitův Mustang se prodal za neuvěřitelnou částku! Kolik to bylo?

Kdo by neznal americký snímek Bullittův případ, který sice nepatří k nejpovedenějším snímkům tisíciletí, ale i přesto v něm naleznete nejlepší sekvenci scén v historii kinematografie. Alespoň pro pravého automobilového fanouška. Steve McQueen totiž v závěru filmu pronásleduje padouchy ve svém Fordu Mustang, čímž byla stvořena nejlepší automobilová honička všech dob. Originál jeho vozu jste si před pár dny mohli pořídit i vy.

Kdy byl Mustang vyroben?

Originální Bullitův Mustang sjel z výrobní linky v roce 1968 a dodnes se dochoval v prakticky nezměněné podobě. Díky jedinečnému řidičskému stylu Steva McQueena totiž při honičce neutrpěl žádné větší šrámy. I proto se mohl v aukci prodat za ohromující 3,4 miliony dolarů. Jenom pro představu, v přepočtu na české koruny se jedná o částku atakující hranici 80 milionů. Tím pádem se tento vůz stal nejdražším Mustangem, který byl kdy prodán. Nutno podotknout, že jej v nejbližší době asi nic nepřekoná, protože ikona podobná Bullitovi prostě neexistuje.

Jak probíhala aukce?

Jakmile se rozneslo, že do aukce půjde originální Mustang z filmu Bullitův případ, vyvolalo to řadu pozitivních ohlasů. Původní auto, které bylo v sedmdesátých letech osazeno velkými a těžkými kamerami se skutečně zúčastnilo nejlepší automobilové honičky v historii. Právě díky záběrům z kokpitu nebo obrázkům soustředícího se Steva McQueena vám připadá, že se závod v ulicích odehrává v obrovské rychlosti. Někomu však po těch letech připadá pravá honička jako malé klišé v porovnání s tím, co dokáží programátoři vytvořit dnes pomocí počítačové simulace.

Kam putovalo auto po natáčení?

Po skončení bylo velkým štěstím, že se Bullitův Mustang nedostal do rukou někoho nepovolaného. Klidně mohl skončit ve šrotu nebo v bazaru ojetých aut, avšak nestalo se tak. Po skončení natáčení byl Mustang prodán jednomu ze zaměstnanců společnosti Warner, který se o auto skutečně pečlivě staral. Následně bylo prodáno jednomu detektivovi a pak ještě chlápkovi jménem Robert Kiernan. Ten dokázal několikrát odmítnout návrhy a benefity od samotného Steva McQueena, který po svém filmovém Mustangovi velmi toužil.

Robert Kiernan se rozhodl jinak

Kiernan se jako pravý automobilový nadšenec o auto staral a jezdil s ním každý den po několik let. Po letech intenzivního používání už ale nebyl Bullitův Mustang v nejlepší kondici, a proto se jej Robert rozhodl se svým synem Seanem opravit. Naneštěstí jim jejich plány překazily rodinné a zdravotní trable, které jim znemožnili pokračování restauračních prací na tomto jedinečném voze. Sean však neváhal a po smrti otce v roce 2014 dokončil veškerou započatou činnost a na veletrhu v Detroitu o 4 roky později slavnostně představil zrenovovaný Mustang.

I když je Bullitův Mustang prodaný jednomu šťastnému majiteli, tak nemusíte zoufat. I když je nám jasné, že auto, se kterým se vozil velký Steve McQueen, by chtěl ve své garáži mít každý. Zvláště pak potom, jakým silným příběhem a životním cyklem si auto po dokončení filmu prošlo. Můžeme tedy jen tiše závidět a snít o tom, jaké by bylo svezení z pozice poručíka Franka Bullita v ulicích San Franciska.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Za jakou částku se tedy Bullitův Mustang prodal?

Za jakou částku se tedy Bullitův Mustang prodal?

zavřít reklamu