Čas letních pneumatik je tady. Na co případně nezapomenout?

Jaro a podzim jsou pro většinu řidičů každoročně spojeny s jednou činností – přezouváním pneumatik. I když postupně roste počet aut s takzvaně celoročními pneumatikami, většina českých řidičů stále dává přednost tomu mít k dispozici pneumatiky letní i zimní. Ať se pneumatiky chystáte přezouvat sami nebo se plánujete obrátit na pneuservis, máme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou určit vhodnou dobu na přezutí a případně vám pomohou i s výběrem nových letních pneumatik.

Přezouvejte podle teploty, nikoli kalendáře

Pro to, kdy je vhodné vyměnit zimní pneumatiky za letní, není zdaleka určující datum v kalendáři, jako spíše počasí a teplota. Ostatně letošní duben je toho prozatím skvělým příkladem. Obecně odborníci z automobilového průmyslu doporučují, že pneumatiky bychom neměli přezouvat dříve, než se teplota ustálí nad hranicí sedmi stupňů Celsia. Pokud je vyměníme dříve, můžeme mít za chladných rán a večerů s letními gumami problém. Pokud naopak ponecháme zimní pneumatiky déle, při vyšší teplotě se více opotřebují a rovněž nebudou tak účinné.

Kdy je vhodné zakoupit nové letní gumy?

Letní a zimní pneumatiky se od sebe navzájem liší svým dezénem a tvrdostí materiálu. I když se letní pneumatiky obvykle neopotřebovávají tak rychle jako ty zimní, odborníci doporučují jednu sadu gum používat maximálně čtyři sezóny. Tedy za předpokladu, že hloubka jejich dezénu je stále alespoň zákonem požadovaných 1,6 milimetru. Pří koupi nových pneumatik je vždy důležité zvážit několik kritérií.

Kromě technických parametrů vašeho automobilu je to zejména počet kilometrů, které obvykle za sezónu najedete, a také terén, po kterém nejčastěji jezdíte. S výběrem těch nejvhodnějších gum vám mohou účinně pomoci nejrůznější testy pneumatik. Ty se nezaměřují pouze na jejich cenu, ale také na další důležité parametry, jako je spotřeba paliva, hlučnost či brzdná dráha.

Proč je vhodné mít pro dvě sady pneumatik i dvě sady disků?

Mít pro každou sadu pneumatik i vlastní disky se vám vyplatí především tehdy, když si pneumatiky přezouváte sami. Ušetříte tak nemalé množství vynaložené energie i času. V případě, že dáváte auto přezout do servisu, ušetří vám druhá sada disků každoročně alespoň peníze. Automechanik si totiž nebude moci účtovat sundání a nandání pneumatiky na disk. Vymění jednoduše celé kolo.

Zdroj: continental-tyres.co.uk

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu