Chcete řídit auto, ale máte z něj strach? Jednoduché tipy, jak překonat panický strach z řízení auta

Pro někoho je myšlenka na získání řidičského průkazu a následné řízení auta velice vzrušující. S autem totiž získáváme obrovskou svobodu, neboť se můžeme vydat prakticky kamkoliv. Ale pro začínající a nezkušené řidiče je myšlenka na řízení auta doslova noční můrou.

I když by s nováčky za volantem měl často jezdit zkušenější řidič, často se tak neděje, což těmto „zelenáčům“ zrovna nepomáhá. Jak tedy strach z řízení překonat?

Vezměte si někoho s sebou

Nervozita při řízení auta nemusí nutně znamenat, že jste nervózní ze samotné činnosti. Můžete být nesví i z toho, že jste v autě sami. Pokud se po získání řidičáku stále bojíte řídit auto sami, jednoduše poproste někoho, ať jede s vámi. Tato osoba ani nutně nemusí vlastnit řidičák, protože stačí, když si s vámi bude povídat, čímž vás udrží v klidu. Jakmile si na řízení trochu zvyknete, začněte podnikat kratší výlety, ale samozřejmě si klidně můžete vzít někoho s sebou.

Zúčastněte se školení řidičů

Určitě znáte ten pocit, kdy máte ještě mokrý řidičák v peněžence, ale stále si nejste jistí svými řidičskými schopnostmi. Proto byste se v této chvíli měli účastnit školení řidičů, během něhož zjistíte vaše slabé i silné stránky. Zkušený instruktor vám bude neustále dávat rady, co dělat, případně jak se zachovat během konkrétních situací na silnici. Jakmile tento výcvik absolvujete, budete si svými schopnostmi daleko jistější.

Jezděte nejprve ve dne

Pokud jste stále za volantem nervózní, pak se snažte řídit raději přes dne. V noční tmě na vás může znenadání vyskočit srna nebo divočák, a vy tak budete muset tuto situaci vyřešit ve zlomku vteřiny. Proto je ze začátku daleko lepší, když budete řídit převážně ve dne. Jakmile si ale zvyknete řídit sami bez přítomnosti druhé osoby, můžete se pustit i do překonání strachu z nočních jízd.

Řízení může být velice zábavné, ale pro někoho to může stále představovat neřešitelný problém. Vyzkoušejte naše osvědčené rady a za pár týdnů už budete řídit jako profesionální šofér.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT