Chystáte se autem do Anglie? Jak se připravit na řízení vlevo?

Řízení automobilu považuje mnoho z nás za samozřejmost. Z tohoto důvodu se tak vozem často vydáváme i na dovolenou do zahraničí nebo si v cizí zemi po příletu automobil půjčujeme, abychom mohli navštívit všechna zajímavá místa. Ne všude na světě se ale jezdí na stejné straně silnice. Řízení na opačné straně silnice, je ale v mnohém jiné než to, na které jsme zvyklí, a vyžaduje velké soustředění. Chystáte se řídit ve Velké Británii, Austrálii, Novém Zélandu či v Indii? Připravte se na následující záludnosti jízdy vlevo.

Rozdíl nejen na silnici, ale i uvnitř auta

Pokud si v těchto zemích vypůjčíte automobil, připravte se nejen na to, že musíte jet po „špatné“ silnice, ale také na to, že uvnitř auta bude vše opačně. Všechny ovládací prvky budou na špatné straně, například blinkry a stěrače. Před vyjetím z parkoviště půjčovny je tak vhodné se s interiérem vozu lépe seznámit a ověřit si, kde se nacházejí nejrůznější funkce. Podle některých odborníků je rovněž vhodnější půjčit si auto s automatickým řazením.

Soustřeďte se a jeďte pomaleji

I za normálních podmínek je mnoho dopravních nehod způsobeno lidmi, kteří spěchají. Jelikož vaše reakční doba je vzhledem k tomu, že jedete na opačné straně silnice, než jste zvyklí, o něco pomalejší, přizpůsobte tomu vaši rychlost, abyste v případě problému stihli vůz bezpečně zastavit. V prvních dnech se také snažte při jízdě co nejméně rozptylovat, doporučuje se například blíže se před cestou seznámit s trasou, nejíst za jízdy ani neposlouchat hlasitou hudbu.

Zapojte ostatní spolucestující

Naopak nejrůznějšími úkoly, které s jízdou souvisejí, pověřte ostatní pasažéry. Kromě navigace je požádejte také o kontrolování dopravních značek či upozorňování na dávání přednosti v jízdě a chodce. Lidé, kteří jezdí po pravé straně silnice, se instinktivně dívají doprava na chodce, kteří vstupují do vozovky v těsné blízkosti auta. Při jízdě po levé straně jsou to ale chodci po vaší levé straně, kteří by mohli nečekaně vstoupit před vaše auto.

Pozor na kruhový objezd

Kruhové objezdy jsou v dnešních městech na každém kroku. Téměř každý, kdo jel někdy „v protisměru“, vám potvrdí, že kruhové objezdy jsou tím nejzmatenějším, s čím se setkáte. Vjíždějte na ně vždy pomalu, před vjezdem se zorientujte a nezapomínejte na blinkry.

Opatrně se zrcátky

Zejména na začátku je pro některé řidiče obtížné zvyknout si na zrcátka, ve kterých je všechno obráceně. V případě pochybností se proto raději otočte a podívejte se zadním oknem, abyste získali přímý, nezprostředkovaný pohled na to, co se vlastně děje.

Zdroj: icarhireinsurance.com, usatoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu