Chystáte se na roadtrip po Evropě? Tyto silnice byste rozhodně měli vyzkoušet

Naše sbírka nejkrásnějších silnic zahrnuje cestu jedné z nejznámějších vojenských osobností Evropy nebo dvojici alpských cest ponořených do historie. Jakmile se na tyto silnici podíváte, okamžitě se vám objeví úsměv na tváři.

Cílem výletu přeci nemusí být nějaký hrad nebo vyhlídka, ale může jim být i samotná cesta. Pojďme se podívat na ty nejlepší silnice v Evropě, které nutně musí být součástí vašeho roadtripu.

Napoleonova cesta (Francie)

Po návratu z ostrovu Elba v roce 1815 Napoleon a jeho vojáci pochodovali od Golfe-Juan na severu Cannes až do Grenoblu. V 19. století trvala tato cesta skoro jeden týden, avšak dnes vám zabere sotva jeden den. Je tedy ideální na pohodový roadtrip. V závislosti na ročním období si můžete užívat vesnice zalité jarním sluncem a v zimě si zase budete užívat zasněžené vrcholky hor. Dechberoucí výhledy do přírody a historický význam této cesty přímo vybízí k jejímu projetí.

Průsmyk Klausen (Švýcarsko)

Město Aldorf je hlavním městem švýcarského kantonu Uri a mimo jiné je i místem legendy o Williamu Tellovi. Poté, co si dostatečně užijete jeho památník, vydejte se z města ven směrem do průsmyku Klausen. Legendární místo, kde se rozkládá 25 kilometrů nádherných horských silnic a cestiček. Mezi léty 1922 a 1934 se museli řidiči vypořádat se 136 zatáčkami, tunely a strmými srázy. Dnes není tato trasa o nic méně náročná. Všechny části průsmyku Klausen jsou sotva široké pro dvě auta, takže při řízení budete muset mít pevné nervy.

Dálnice Transfagarasan (Rumunsko)

Transfagarasan sice nemá nic společného s motorsportem, ale i přesto se jedná o jednu z nejkrásnějších a nejnáročnějších silnic ve východní Evropě. Jde o druhou nejvýše položenou silnici v Rumunsku, která se může pochlubit nejdelším silničním tunelem v zemi. Silnici vystavěl diktátor Nicolae Ceausescu hlavně pro militantní účely a přesuny vojenské techniky. Stavba byla dokončena po čtyřech letech roku 1974. Výsledkem je ohromující a klikatící se cesta v Transylvánii. Pro její zdolání budete potřebovat odvahu, ale odměnou vám bude nádherný výhled do údolí.

Trollstigen (Norsko)

Trollstigen je 66 kilometrů dlouhá silnice protínající norský region chráněný asociací UNESCO. Se sklonem 9 % a ne méně než 11 zatáčkami není tato cesta pro slabé povahy. Pro její zdolání potřebujete notnou dávnou odvahy. V Norsku si na rozdíl od Rumunska váží stavitelských mistrů o mnoho více. Jednotlivé zatáčky jsou tak pojmenovány po mistrech vedoucích stavební týmy. Místy je Trollstigen široký pouze na jedno auto. Na jedné straně je strmý sráz a na té druhé kolmá skalní stěna.

Horská cesta na Grossglockner (Rakousko)

Již ve 30. letech minulého století byly rakouské Alpy plné zvuku hřmících motorů. Horská cesta na Grossglockner je nejvýše položenou silnicí v Rakousku. Byla slavnostně otevřena v roce 1935 a v té době byla dlouhá něco málo přes 25 kilometrů. Nebezpečná směs štěrku a dlažebních kostek rozhodně nebyla pro slabé povahy, dnes je ale tato silnice pokryta hladkým asfaltem. Nahoře je vícepodlažní parkoviště, odkud si užijete krásný výhled na rakouské hory. Tento vysokohorský průsmyk je otevřen od května do začátku listopadu a mýtné se platí na začátku cesty.

Až budete příště plánovat roadtrip, měli byste do své trasy zahrnout minimálně jednu ze zmíněných silnic. Jejich návštěvy rozhodně nebudete litovat, protože si nejen vyzkoušíte své řidičské vlastnosti, ale navíc si užijete i dechberoucí výhledy.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu