Čistá voda z Jezevce na čtyřech kolech

Automobilka Nikola je malou hvězdou posledních několika měsíců. Své nákladní vozy sice vyvíjí již nějaký ten pátek, ovšem před pár týdny vstoupila na burzu a její cena raketově vyrostla téměř až na hodnotu Fordu. Takže tu rázem máme automobilku, která nevyrábí žádné automobily, a přesto je stejně hodnotná jako značka, se stoletou historií. To, proč je Nikola tak atraktivní, je především její vodíková technologie, díky které bude mít její připravovaný pick-up Badger jednu docela šílenou schopnost.

Něco extra

Vyrábět pick-up s bláznivými vlastnostmi je nejspíše v módě. V B2 od Bolingeru lze z kabiny lézt rovnou do zavazadlového prostoru. Rivian se dokáže otočit na pětníku a Cybertruck od Tesly je… zkrátka Cybetrruck od Tesly. Proto si i Nikola připravila jednu zajímavost. Odpadní látky z vozu by totiž mělo být možné pít.

Badger, v češtině Jezevec je pick-up poháněný vodíkem. Jak asi tušíte, odpadní látkou tohoto pohonného systému je čistá voda. Tu mohou vozy buď volně vypouštět do přírody, nebo jí lze využívat velice originálním způsobem.

Foto: Nikola

Minerálka z výfuku

Trevor Milton, zakladatel automobilky, nedávno tweetoval, že by měl Badger nabízet kohoutek, ze kterého bude téct čistá voda. Tuto myšlenku chce dokonce rozpracovat takovým způsobem, že by měla automobilka spolupracovat se Soda Streamem a vůz by měl rovnou vyrábět sodovku, klidně i s příchutí.

Čtěte také: Nikola Motors má větší hodnotu než koncern FCA, a to ještě nevyrobil jediné auto.

Je ovšem otázkou, do jaké míry je pití takovéto tekutiny bezpečné. Například Toyota pití vody ze svého modelu Mirai nedoporučuje. Důvodem je fakt, že tato voda neobsahuje žádné minerály, protože se jedná o destilovanou vodu, která není k pití příliš vhodná.

Foto: Nikola

Bez konceptu

Nepřichází s ní uhašení žízně ani příliv živin. Naopak je dokázáno, že má tendenci absorbovat minerály, a dokonce na sebe vázat mikroplasty, což není k pití zcela ideální,

A pak je tu ještě jeden problém, který převyšuje všechny ostatní. Tím je fakt, že Badger je prozatím jen projektem na papíře a doposud nebyl postaven ani jeho prototyp. Takže dokud se nepodaří vyřešit tento problém, je minerálka z výfuku jen bezvýznamnou ideou.

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT