Co dělat, když auto přestane startovat? Hlavně neztrácejte hlavu!

auto nestartuje (zdroj foto: freepik.com)

Problémy se startováním se objevují zejména v zimě a u starších typů automobilů. Postihnout však mohou jakéhokoliv vozidlo. Proto byste měli vědět, jak se v této situaci zachovat, abyste před ranní cestou do práce nebyli překvapeni. V dnešním článku vám poradíme, co dělat, když vaše auto nestartuje.

Použijte startovací kabely

Každého by jistě napadlo použití startovacích kabelů. Jedná se o ten nejjednodušší způsob, jak mrtvou baterku oživit a s ní nastartovat i motor. Startovací kabely by měl vozit naprosto každý, protože jednoduše nevíte, kdy vaše vozidlo selže. Zejména pokud jezdíte krátké cesty s puštěným rádiem nebo klimatizací, baterie se nestíhá dobíjet.

Jak je správně vybrat?

V různých obchodech najdete nepřeberné množství startovacích kabelů, ovšem jen některé jsou skutečně kvalitní. Opravdu spolehlivý výrobek by měl být vyrobený z dostatečného množství měděného drátu. U benzínového auta by měl stačit průřez 16 mm2 a délka 3 metry. Každý delší metr bude znamenat zvětšení odporu a ztrátu proudu potřebného k nastartování. Pro dieselové vozy se obecně doporučuje průřez 25 mm2 a délka 5 metrů. To by mělo stačit k bezproblémovému přenosu proudu.

Jak je správně zapojit?

Postup zapojování kabelů je velice jednoduchý. Nemůžete na něm prakticky nic pokazit. Nejprve zapojte červený kabel na kladný pól vybité baterie, jeho druhý konec připojte na kladný pól nabité baterie. Černý kabel připojte na záporný pól nabité baterie, a nakonec druhý konec černého kabelu připojte na kostru vozidla s vybitou baterií. Opravdu jednoduché, co říkáte? Jednou věcí je teorie, ovšem není nad vyzkoušení v praxi.

Neúčinnější je ovšem prevence

Existuje ovšem i cesta, jak se nepříjemným problémům se startováním vyhnout. Při pravidelných servisech vašeho vozidla si nechte přeměřit i napětí v autobaterii, čímž odhalíte, že je slabá. V případě slabé baterie nepomůže ani výkonný alternátor, protože baterie jednoduše nemá dostatečnou kapacitu ke zvládnutí veškerých elektrických rozvodů. Zkontrolovat si nechte i alternátor. Na jeho poruchu by vás měla signalizovat svítící kontrolka na palubní desce.

Pokud jednoho krásného dne nenastartujete, rozhodně nepropadejte panice. Jedná se o běžný problém, který lze pomocí startovacích kabelů hbitě vyřešit.

Autor: Michaela Richterová
Prohlédnout si všechny fotografie (6)

Mohlo by Vás zajímat​