Co jsou a k čemu jsou dobrá aditiva do paliva?

Pokud uvěříte všemu, co si o aditivech přečtete, pak si jistě budete myslet, že se jedná o magickou součást paliva se schopností přeměnit skomírající a nevýkonný motor v prakticky nový agregát. Jejich cena se pohybuje okolo 200 korun za láhev a přidávají se přímo do palivové nádrže. Pochopitelně je můžete použít jak pro benzín, tak i pro naftu, neboť disponují celou řadou výhod.

Jaké má aditivum účinek?

Aditivum dokáže nejen udržet karburátory čisté, ale dokonce dokáží dostat vodu z olejového systému. Obecně se látky přidané do paliva starají o hladší a také více ekonomickou jízdu. Kvalitní aditiva však dokáží vylepšit i samotný výkon motoru. Nesmíme zapomenout ani na snížení emisí uhlíkových plynů, které jsou v dnešní době velkým tématem. Jestliže budete u svého vozidla používat speciální přidané látky, můžete tímto rozumným jednáním prodloužit životnost motoru až o několik let, což je rozhodně velmi pozitivní.

Jak aditiva používat?

Používání aditiv je velice jednoduché, takže ho jistojistě zvládne každý řidič. Stačí si pozorně přečíst příbalovou informaci nalepenou na lahvi konkrétního aditiva, a to je vlastně všechno. V drtivé většině případu se lije do plné nádrže automobilu. Tím pádem se přidané látky dostanou vcelku rychle do každé části palivového systému, včetně trubek, karburátorů nebo vstřikování. Jízdou se pochopitelně benzín nebo nafta v nádrži lehce přelévá, takže dojde i k jemnému promísení aditiva s palivovou směsí. Samotná aditiva jsou nejúčinnější ve starších motorech, které už mají najeto hezkých pár set tisíc kilometrů. Samozřejmě nedokáží nahradit plnohodnotnou údržbu, ovšem motoru rozhodně prospějí.

Jaké typy aditiv jsou k dispozici?

Na trhu s těmito produkty se pochopitelně nachází hned několik druhů různých aditiv. Jiné přidané látky se totiž hodí do benzínu a jiné pak do nafty. Před jejich použitím je tedy nutná trocha učení, při kterém zjistíte, jaké aditivum se bude hodit právě pro váš typ motoru. Majitelé starších vozidel asi vědí, o čem mluvíme. Typicky se jedná o vozidla s rokem výroby 1980 a starší. Bez přidaného aditiva by totiž nikam nedojeli. Jeden typ aditiva například dokáže ochránit naftu před zamrznutím při nízkých zimních teplotách. Moderním palivům v našem prostředí se to asi stát nemůže, ovšem například na Sibiři řeší tento problém prakticky denně.

Aditiva jsou velice prospěšné látky, které pomáhají vašemu motoru při jeho běžném používání. Jediné, na co si musíte dát pozor je využití správného aditiva pro správný účel. Pokud ovšem budete pozorně číst etikety balení, nemůže se vám nic špatného stát.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Do jaké pohonné hmoty můžete aditiva přidat?

Do jaké pohonné hmoty můžete aditiva přidat?

ZAVŘÍT