Co se vyplatí vědět o jízdě na červenou?

To, že červená na semaforu znamená stát, vědí i malé děti. Přesto je jízda na červenou jedním z nejčastějších přestupků, kterého se řidiči dopouštějí. Jistě, většině z nás se už někdy v životě stalo, že červená se na semaforu objevila dříve, než jsme čekali, a my jsme už nedokázali zastavit. Pojďme si tedy o jízdě na červenou říct několik informací, které by se vám mohly hodit.

Pět trestných bodů

Z hlediska zákona o provozu na pozemních komunikacích nezastavit na červenou vlastně znamená porušit tento zákaz tím, že jste neuposlechli světelný signál, značí pokyn Stůj. V případě, že vás při jízdě na červenou chytí policie, ať již přímo nebo prostřednictvím kamerových záznamů, čeká vás poměrně mnoho nepříjemných sankcí. Jednou z nich je získání pěti trestných bodů do vašeho bodového systému řidiče. Nemusíme připomínat, že při získání dvanácti bodů je vám řidičský průkaz na rok odebrán.

Tučná pokuta i odebrání řidičského průkazu

Pokud tedy různé přestupky pácháte poměrně často, jízda na červenou může být v některých případech posledním, kterého se dopustíte. Navíc pokud vás policie při jízdě na červenou chytne dvakrát během jednoho roku, o řidičský průkaz přijdete na několik měsíců automaticky. Kromě trestných bodů se připravte také na poměrně tučnou pokutu, na místě ve výši 2500 korun, ve správním řízení až dvojnásobek. V případě opakovaného přestupku je pokuta samozřejmě ještě vyšší.

Pokud vás napadá, že se v případě potíží, lze vymluvit na to, že jste vaše auto již bohužel nestihli bezpečně zastavit, a proto jste se rozhodli pokračovat v jízdě i na červenou, nepomůžete si. V blízkosti semaforu totiž máte jet vždy pouze takovou rychlost, abyste zastavit dokázali. Pomoci vám v tom má i oranžové světlo, které signalizuje blížící se zastavení provozu.     

Výjimka opravňující k jízdě na červenou

Přesto ale existují situace, kdy lze červenou na semaforu projet. Touto výjimkou je situace, kdy se blíží houkající vozidlo s právem přednosti v jízdě, například vozidla integrovaného záchranného systému. V tom případě totiž musíte toto vozidlo vždy pustit. A to i v případě, že to znamená, že vjedete do křižovatky na červenou. Samozřejmě s co největší opatrností.

Zdroj: policie.cz, zakonyprolidi.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu