Co všechno lze táhnout za osobním autem? Dejte si pozor na maximální hmotnost

Maximální zatížení bychom u tažného zařízení nikdy neměli překračovat, ať se nám to líbí, nebo ne. Při tažení přívěsného vozíku nebo karavanu je právě maximální zatížení jeden z limitujících faktorů omezujících použití daného vozidla.

Zvlášť pro tažení těžkých karavanů jsou určeny SUV vozy s velkou tažnou kapacitou. Víte ovšem, co to je vlečná kapacita a jaká pravidla dodržovat při tažení těžkých břemen?

Jak zjistím maximální zatížení tažného zařízení?

Tažná kapacita udává maximální hmotnost, jakou můžeme za svým osobním autem legálně táhnout. Asi si ale budete říkat, že váhy a hmotnostní omezení budou trochu jiné u velkého krabicového karavanu a u vozíku naloženého pískem. Na tažné zařízení totiž kromě tažné síly působí i svislá síla.

Každý karavan nebo vlek vhodný pro tažení za osobním autem by měl být konstruován tak, aby byl dostatečně vyvážený. Tím pádem by na tažné zařízení neměl působit enormně vysokou svislou silou. Auto tak nebude nakloněné dozadu a my s ním budeme moci bezpečně jet.

Veškeré podrobnosti o tažném zařízení osobního automobilu nalezneme v technickém průkazu. Mimo jiné lze hmotnostní omezení vypočítat i z tabulky VIN, kde její první řádek udává maximální přípustnou hmotnost vozidla.

Další užitečné informace o tažení karavanu

Tažení karavanu zase není taková legrace, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ještě před jízdou se musíme ujistit, že šířka celé soupravy není větší než 2,55 metru a délka přívěsu nepřesahuje 7 metrů. Toto omezení nezahrnuje velikost tažného zařízení, ani tažnou oj připevněnou ke karoserii karavanu. Bere se čistě délka těla (karoserie) karavanu. Mějme na mysli i to, že ne všechna auta se na tažení karavanů hodí. I když splňují hmotnostní limity, nemusí na to být motorově a ani konstrukčně stavěna.

Potřebuji speciální řidičský průkaz?

S řidičským průkazem skupiny B je možné za vozidlem táhnout přívěs s celkovou hmotností do 750 kilogramů, přičemž celková hmotnost tažné soupravy nesmí překročit 4 250 kilogramů. V případě přívěsu s hmotností nad 750 kilogramů nesmí celková hmotnost tažné soupravy přesáhnout hmotnostní limit 3 500 kilogramů. To stačí na většinu menších karavanů i vleků, ale ty největší přívěsy táhnout nemůžeme. V těchto případech je potřeba absolvování kurzu na skupinu B+E. Jsme ale pochopitelně limitováni tažnou kapacitou vozu.

Tažné zařízení je skvělým doplňkem výbavy osobního vozu. Dejte si ovšem pozor na jeho hmotnostní limity. V opačném případě nenávratně poškodíte jak auto, tak i přívěs. Nehledě na nemalé pokuty, které vám budou hrozit.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT