Co všechno potřebujete vědět o řízení se zdravotním postižením?

Život se zdravotním postižením má dopady na věci a činnosti, které zdravým lidem mohou připadat samozřejmé. I když existuje spousta technologických vylepšení usnadňujících řízení, je důležité znát několik základních faktů o řízení s hendikepem.

Hlavní je totiž bezpečí a samozřejmě legálnost vašeho jednání. V opačném případě riskujete poškození svého zdraví a také trestní postih. Pojďme se tedy podívat na některé informace týkající se řízení se zdravotním postižením.

Mohu řídit, i když mám zdravotní postižení?

Pravděpodobně ano, ale všechno záleží na vašich individuálních schopnostech. S ohledem na druh vašeho postižení je totiž auto možné upravit tak, aby pro vás bylo řízení dostatečně pohodlné a hlavně bezpečné. V dnešní době například není výraznější problém předělat jakékoliv auto na ruční řízení. Roli v tomto ohledu nehraje ani manuální, nebo automatické řazení.

Jak se naučit řídit se zdravotním postižením?

Nejste si jistí svými schopnostmi a bojíte se sednout za volant? Není nic jednoduššího než navštívit autoškolu pro hendikepované. Tady podstoupíte speciální kurz, díky němuž znovu objevíte svobodu a samostatnost, za kterou můžeme vděčit právě automobilu. Po celé republice naleznete pár autoškol nabízejících individuální výuku pro zdravotně postižené.

Sice se nenacházejí v každém koutu naší republiky, ale v okolí vašeho bydliště jistě nějakou naleznete. Tyto autoškoly se nacházejí kupříkladu v Přelouči, v Praze, v Plzni nebo v Brně. Při výběru autoškoly je důležité, zda má ve své nabídce automobil, který budete schopni řídit. Pokud kupříkladu nemáte nohy, asi těžko budete auto ovládat bez speciálního ručního řízení.

Jsou zkoušky pro postižené v něčem rozdílné?

Bez ohledu na závažnost vašeho zdravotního postižení musíte absolvovat stejnou zkoušku, jako kdybyste byli naprosto zdraví. Zkouška se tak skládá z teoretických otázek a praktického testu v plném provozu. Konkrétní termín zkoušek budete určitě řešit se svým instruktorem a autoškolou, takže se není potřeba nijak stresovat.

Praktický test samozřejmě absolvujete se stejným autem, s nímž jste po celou dobu výcviku jezdili. Pouze si dejte pozor na to, aby v protokolu o úspěšném absolvování zkoušky byly zaznamenány všechny postižení.

Mohu mít standardní řidičský průkaz i přesto, že mě postihlo zdravotní postižení?

Pokud se za volant vracíte po dlouhé nemoci nebo vážném úrazu, který bohužel zanechal následky, měli byste kontaktovat příslušný orgán státní správy. Stále si nejste v něčem jistí? Zeptejte se svého lékaře, ten by vám mohl poradit. Následně by mělo dojít k posouzení vašeho zdravotního stavu a rozhodnutí, zda si můžete ponechat řidičský průkaz nebo dostanete nový s kratší platností.

Jděte do toho

Úpravci vozů pro zdravotně postižené naštěstí nabízejí celou řadu modifikací, díky nimž upraví auto na míru každému řidiči. Vše ale záleží na závažnosti vašeho postižení. Klidně tak může dojít k upravení řazení, ovládání ruční brzdy nebo světlometů a stěračů.

Bojíte se usnutí za volantem? Tipy a rady, které vám pomohou zůstat v bezpečí.

Zdravotní postižení nutně neznamená, že jste nadosmrti odkázaní jezdit městskou hromadnou dopravou. Dodejte si odvahy, a pokud máte tu možnost, posaďte se znovu za volant. Není nic lepšího než být samostatný a nemuset se spoléhat na druhé.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu