Čtyři nejdivnější formule, které jste mohli zaregistrovat na okruhu F1

Čtyři nejdivnější formule, které jste mohli zaregistrovat na okruhu F1(zdroj:pixabay.com)

Na okruhu F1 jsme za dlouhá léta mohli vidět opravdu unikátní formule, které jinde neuvidíme. Slovo „unikátní“ není použito jen tak – pod tímto slovem si totiž představíme formule po designové stránce dokonalé, ale také formule, které se řadí spíše k divným kouskům, nad kterými rozum stojí. I když jsou pokaždé stanoveny přísné podmínky a pravidla, díky nimž je většina vozů si velice podobná, stejně se minulosti dostaly na okruh Formule 1 vozy, které byly trochu jiné, hlavně po vzhledové stránce. Zmiňme si čtyři nejdivnější formule, které jste na okruhu F1 mohli v minulosti zaregistrovat.

Tyrrell 025

Víte, jaký vůz vypadal jinak než všechny ostatní vozidla? Byl to model Tyrrell 025, který se na okruhu F1 projel roku 1997. Pokud se jel závod po rovných cestách bez zbytečných zatáček, vůz nijak nevynikal, ale jestliže se závod přesunul na klikaté trasy, designéři na formuli namontovali dvě křídla, která byla po stranách kokpitu. Díky křídlům se vůz stal nejen do očí bijícím, ale také se mu zvýšila přilnavost k povrchu.

Brabham BT46

Takzvané fan car se projelo na okruhu F1 roku 1978. Tento model se zrodil podle jiného závodu, kde se nedbalo na pravidla. Automobilka Brabham vyrobila vůz, který měl vysát všechen vzduch zpod auta. Jenže díky tomuto vylepšováku chlazení, jak se později vynálezu na voze říkalo, se stal vůz velice divným. Ostatně na okruhu F1 se projel jenom jednou, ujel jen jeden závod.

Lotus 88

Formuli Lotus 88 jistě dobře znáte. Po okruhu F1 se projela v roce 1981. Lidé si o této formuli mysleli, že je vážně divná, jiní však byli toho názoru, že je to mistrovské dílo kreativního myšlení. Jaký je váš názor na tuto formuli?

Ligier JS5

Vůz, který se projel po okruhu F1 roku 1976, se odrážel v době, ve které vznikl. Sedmdesátá léta doslova nahrávala na to, aby se vytvořil vůz divný, jiný a šílený. A tak vznikla formule Ligier JS5, která měla vysoké sací díry za kokpitem řidiče.

Autor: Karel Mareš
Prohlédnout si všechny fotografie (4)

Mohlo by Vás zajímat​