Dodnes není jasné, co se vlastně stalo aneb autonehody zahalené tajemstvím

Řízení je v našem moderním světě jednou z nejnebezpečnějších každodenních činností. Stačí jediná chyba a život člověka se může ve vteřině zcela změnit. Většina dopravních nehod naštěstí není smrtelných a jejich příčiny jsou zřejmé. Existují ale i nehody, které jsou do určité míry záhadné či kontroverzní. Jednou z nejznámějších je zcela jistě nehoda v pařížském tunelu, při které v roce 1997 zemřela princezna Diana. Nejedná se ale o jedinou.

Michael Hastings

Michael Hastings byl investigativní novinář, který na sebe poprvé upozornil zprávami o válce v Iráku pro časopis Newsweek. Během války byla jeho snoubenka zabita při výbuchu bomby nastražené u silnice. Na její počest napsal paměti a poté odjel na měsíční pobyt ke generálu Stanleymu McChrystalovi, veliteli sil NATO v Afghánistánu.

Svůj profil McChrystala, který vyšel v časopise Rolling Stone, nazval „Generál na útěku“. Článek ukazoval McChrystalovu zjevnou nechuť k civilní vládě, která vedla k jeho rezignaci. Jeho dalším významným článkem byl článek „Proč demokraté rádi špehují Američany“, který odsuzoval Obamovu vládu a skandál s odposlechy NSA. Článek byl zveřejněn 7. června 2013.

O necelé dva týdny později, 18. června 2013 kolem 4:25 ráno, byl ve čtvrti Hancock Park v Los Angeles spatřen Hastingsův Mercedes C250 Coupe. Vůz jel údajně tak rychle, že od něj létaly jiskry. Narazil do palmy a začal hořet. Hastingsovo tělo bylo nalezeno spálené k nepoznání a muselo být identifikováno podle otisků prstů.

Ačkoli mohlo jít o tragicky děsivou nehodu, Hastingsovi blízcí se obávali, že se ve skutečnosti mohlo jednat o něco zcela jiného. Krátce před svou smrtí Hastings poslal kolegům a přátelům e-mail, ve kterém psal, že se chystá na něco velkého a potřebuje se na chvíli odmlčet. Také je varoval, že s nimi možná bude mluvit FBI. Nakonec vyšlo najevo, že Hastings připravoval profil ředitele CIA Johna O. Brennana.

Podle jedné z teorií se někdo na dálku zmocnil kontroly nad Hastingsovým autem a najel s ním do stromu. Této informaci dodal později na věrohodnosti Richard Clarke, bývalý národní koordinátor pro bezpečnost, ochranu infrastruktury a boj proti terorismu. Uvedl, že okolnosti nehody skutečně odpovídají tomu, že někdo převzal kontrolu nad vozem. FBI ale jakékoli vyšetřování Hastingse popřela.

Geoffrey Wilson

V květnu 2013 šel 29letý Geoffrey Wilson s kamarádem do baru. Kolem třetí hodiny ranní příteli řekl, že si jde pro své pronajaté SUV. Když se Wilson nevrátil, přítel se domníval, že odjel bez něj, a zavolal si taxi.

Několik minut poté, co Wilson opustil bar, někdo zavolal na tísňovou linku 911 a oznámil, že jedno SUV narazilo do požárního hydrantu. Když policie dorazila na místo, našla těžce zraněného Wilsona na sedadle řidiče. Utrpěl rozsáhlá vnitřní zranění a na zádech měl velkou modřinu. Byl převezen do nemocnice, ale svým zraněním podlehl, aniž by nabyl vědomí.

Policie vyslovila domněnku, že Wilson, jehož alkohol v krvi byl dvakrát vyšší než povolený limit, pravděpodobně nastartoval, nechal auto na neutrálu, vystoupil a šel z neznámých důvodů k požárnímu hydrantu. Zde byl následně rozdrcen, když se auto nečekaně rozjelo a přimáčklo ho. Poté se nějakým způsobem dostal zpět do auta, kde nakonec ztratil vědomí.

Wilsonova rodina s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že existuje příliš mnoho nezodpovězených otázek, které ukazují na to, že se stal obětí nějaké nečisté hry. Jak se například dostal zpět do auta, když byl uvězněn mezi SUV a požárním hydrantem?

Požádní hydrant jako údajná příčina autonehody Geoffreye Wilsona.
zdroj: unsplash.com

Willie McRae

Skotský právník Willie McRae byl za svého života legendou, známé byly především báchorky o jeho údajném přátelství s Indirou Gándhíovou nebo o jeho roli při přípravě izraelské ústavy. Byl významným právníkem, vlivným bojovníkem proti jaderné energii a vedoucím představitelem Skotské národní strany. Zatímco život Willieho McRae byl možná pozoruhodný, jeho smrt byla podivná.

Začátek konce přišel 4. dubna 1986, kdy McRaeův byt zachvátil požár. Sousedé přivolali hasiče, kteří požár, který podle McRaeových slov vznikl, když usnul se zapálenou cigaretou v ústech, úspěšně uhasili. McRae byl nalezen v bezvědomí kvůli nadýchání se kouře, ale odmítl lékařskou pomoc.

O den později opustil Glasgow a sousedům řekl, že po dobu odstraňování škod zůstane na své chatě v Kintailu. Během cesty se zřejmě zastavil, aby vyměnil píchlou pneumatiku, než pokračoval na chatu.

Následujícího dne kolem desáté hodiny dopoledne našli dva australští turisté jeho auto u potoka kousek od silnice. Když otevřeli dveře auta, našli McRae s rukama složenýma v klíně a krví na pravém spánku. Zranění se zdála odpovídat autonehodě, a zprvu tak nikdo neviděl důvod k podezření, že by příčinou smrti mohlo být něco jiného.

Asi o šest hodin později ale odhalil rentgenový snímek kulku zaseknutou v McRaeově mozku. Smrt tak byla překlasifikována na sebevraždu. Policie začala pátrat po zbrani, která ale nebyla při prvotním prohledání místa činu k nalezení. Později byla nalezena, ale ve značné vzdálenosti od místa, kde se původně vůz nacházel.

Pokud se McRae střelil do hlavy, jak mohl odhodit zbraň a pak si složit ruce do klína, a to vše za jízdy autem? Na zbrani nebyly nalezeny žádné otisky prstů. Někteří známí poté uvedli, že McRae právě psal knihu o britském jaderném průmyslu a možná se stal pro někoho nepohodlným.

Zdroj: nymag.com, stltoday.com, heraldscotland.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu