Dopravní nehody: Jaká zranění si z nich nejčastěji odnášíme?

Začněme několika čísly, jen za prvních devět měsíců letošního roku se podle statistik Policie České republiky na našem území stalo 73 471 nehod, během nichž bylo 347 osob usmrceno, 1 331 osob těžce zraněno a 17 156 osob zraněno lehce. Pokud jste se stali účastníky dopravní nehody, tak víte, jak nepříjemný a děsivý zážitek to může být. Pravděpodobně vás už někdy také napadlo, jaká zranění a újmy na zdraví si z nich lidé nejčastěji odnášejí.

Druhy zranění

Zranění, která při autonehodě můžeme utrpět, mohou být velmi rozmanitá, od drobných škrábanců a pohmožděnin až po vážné a život ohrožující stavy. Vliv na závažnost a druh zranění má řada faktorů, například rychlost vozu v okamžiku nehody, náraz do pevné překážky či bezpečnostní výbava automobilu.

Obecně se zranění, ke kterým v důsledku autonehody může dojít, dělí do dvou kategorií:

  • Zranění způsobená nárazem – k těmto zraněním dochází tehdy, pokud řidič či spolucestující při nehodě narazí do některé součásti interiéru vozu nebo jsou vymrštěni z vozu a narazí do země nebo jiných předmětů. Pokud například řidič utrpí zranění hlavy, když jeho hlava narazí do bočního okna, jedná se o příklad nárazového zranění.
  • Pronikající zranění – k těmto zraněním dochází tehdy, když pasažéry vozu poraní „poletující předměty“. Příkladem může být rozbití okna a následné pořezání.

Zranění hlavy a krku

Jedním z nejčastějších druhů zranění při dopravních nehodách je tzv. whiplash syndrom neboli poranění krku v důsledku prudkého a rychlého pohybu hlavy dopředu a dozadu, podobně jako když prásknete bičem, což dokládá anglický název.

Jedním z problémů, které s whiplash syndromem souvisejí, je skutečnost, že se paradoxně nemusí vždy projevit bezprostředně po nehodě, ale i po několika dnech či týdnech. Další záludností je, že s ním může souviset celá řada komplikací, jako je možnost poškození kloubních spojení páteře, poranění plotének, vazů, nervů, ale i míchy či mozku. 

Mezi nejčastější příznaky whiplash syndromu patří bolest a ztuhlost v oblasti šíje, bolesti hlavy, omezení rozsahu pohybu krční páteře, necitlivost či brnění v horních končetinách a závratě. K dalším častým zraněním hlavy patří rozmanitá traumatická poranění mozku, především otřes mozku.

Auto po nehodě v zrcátku jiného vozu.
zdroj: pixabay.com

Zranění zad

Po oblasti hlavy a krční páteře jsou další místem, které při autonehodě trpí, záda. Poranění zad mohou zahrnovat:

  • Posunutí nebo výhřez meziobratlové ploténky
  • Prasknutí meziobratlové ploténky
  • Poškození nervů
  • Zlomení obratle
  • Poranění míchy a s ním související úplná nebo částečná ztráta pohybu nebo citlivosti

Poranění měkkých tkání

Poranění měkkých tkání postihují svaly, vazy, šlachy a chrupavky. K tomuto typu zranění často „přispívá“ otevření airbagu. Mezi běžné příklady těchto poranění patří pohmoždění, odřeniny, řezné rány, přetržené vazy nebo šlachy, poškozená chrupavka.

Zlomeniny a vnitřní krvácení

Při autonehodě může dojít k různým vnitřním zraněním, mezi která se řadí zlomeniny a vnitřní krvácení. Vnitřní krvácení je bohužel jedním z nejčastěji přehlížených a podceňovaných zranění. Riziko vnitřního krvácení by ale mělo naopak být jedním z hlavních důvodů, proč by účastníci nehody měli vždy a co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc, i když jim na první pohled „nic není“.

V případě zlomenin se nejčastěji jedná o zlomeniny dolních a horních končetin či žeber. Někdy se bohužel zapomíná na to, že kromě zranění fyzických si mnoho lidí z autonehody odnáší i nemalé „zranění“ psychického charakteru.

Zdroj: policie.cz, ltcnews.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu