Dřevěné vozítko, o kterém jste nejspíš nikdy neslyšeli

Dřevo není v případě automobilových materiálů tím nejčastějším. Čas od času jej využívali ti nejtradičnější výrobci, zejména z Ameriky, a to ještě v první polovině minulého století. Pak bychom neměli zapomenout ani na vůz značky Morgan. Dnes se dřevo ve vozech také využívá, ovšem slouží k čistě dekorativním účelům. Jenže zajímavý vůz Hustler ukazuje, že to jde vozy stavět i s ním.

Sirky nechte doma

Tento automobil je totiž kompletně celý vyrobený z překližky. A to nejen co se karoserie týče. Dřevěné je tu zkrátka vše od kol, až po palubní desku. Dřevěné jsou i sloupky, podlaha, dokonce i drobné předměty ve voze.

Ze dřeva jsou vyrobeny také blatníky a automobil má dokonce vlastní deformační zóny, tedy lépe řečeno třískové zóny. Jak je to s airbagy se nikde nepíše, ze dřeva ovšem nejspíše nebudou.

Ne všechno je totiž ve voze ze dřeva. Některé části vozu jsou ze sklolaminátu a kostru vozu tvoří rám Mini. To poskytlo i značnou část mechanických komponent jako je pohonná jednotka či volant. Přední světla vozu pocházejí z modelu Hillman Hunter a zadní z Triumph Dolomite.

Raritní kousek

Zajímavé je, že u vozu si můžete všimnout některých stejných designových prvků, jaké má i Aston Martin Lagonda. Důvod je takový, že oba vozy navrhnul ten stejný člověk. Hustel byl vytvořen jako koncept v roce 1978 a dostal se i na trh. Dřevo nebylo jedinou možností, ale rozhodně tou nejzajímavější

Celkem bylo prodáno asi 500 kusů tohoto vozu. Zajímavé je, že dřevěná verze nebyla dodávána s již vytvořenou dřevěnou karoserií, ale pouze s materiálem a plány. Takže si majitel musel vše dodělat sám.

Není známo, kolik z oněch 500 kusů přežilo, nicméně lze odhadovat že těch dřevěných Hustlerů příliš mnoho ne. Proto je i toto jediný známý dochovaný kus.

Zdroj: Weirdcars | zdroj foto: Weirdcars

Autor: Jan Černý
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu