Elektrický Mustang stojící na základech Tesly je americký sen, který ale není z Ameriky.

Tesla a Ford jsou dvě americké značky, které mají dost podobnou, a vlastně úplně odlišnou historii. První je známá pro svou výrobu drahých elektrických vozidel, a jedná se o nejhodnotnější automobilku na světě. Druhý výrobce má historii přesahující 100 let, ve kterou postavila na nabídce dostupných automobilů a dnes nabízí především SUV a nákladní pick-upy.

Amerika na ruský způsob

Modrý ovál však má ve své paletě model, který se stal absolutní ikonou automobilového průmyslu za velkou louží a tím je Mustang. Jedná se o nejprodávanější sportovní vůz na světě, jehož 70 % prodejů je v USA. Nyní se obě spirit obou těchto značek spojil v jedno a výsledkem je něco, co vypadá silně americky a přitom za tím stojí lidé z Ruska.

Foto: Aviar Motors

Konkrétně ze společnosti Aviar Motors, která postavila elektrifikovaný Mustang pojmenovaný R67. Automobil se vrací k průvodnímu konceptu dvoumístného Mustangu z roku 1962. Má čisté linie i široký postoj.

Jeho základ ovšem tvoří Tesla, konkrétně Model S. Lehké kompozitní prvky karoserie jsou uchycené na hliníkových částech platformy. Automobil je poháněn dvojicí elektrických motorů, které odebírají energii ze 100 kWh baterie kterou lze dobíjet u Superchargerů od Tesly.

Tesla a Ford

Zajímavý je na voze i jeho interiér. Na základě ztvárněních poskytnutých Aviarem jsou patrné nuance automobilky Tesla, jako je její infotainment, které jsou promíchané s klasickými detaily známými z Mustangu.

Foto: Aviar Motors

Prototyp tohoto vozu je již postaven. Nabízí výkon 840 koňských sil a z 0 na 100 kilometrů v hodině dokáže akcelerovat za pouhých 2,2 sekundy. Dojezdová vzdálenost na jedno nabití by měla být 507 kilometrů. Na kolik takováto hračka přijde nebylo zveřejněno a není ani jasné, kolik kusů bude vyrobeno a kam bude tato zajímavůstka dodávána. Minimálně v Rusku by si však své zájemce rozhodně najít mohla.

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT