Elektromobil od koncernu Jaguar Land Rover? Nejedná se o bludy, ale o blízkou budoucnost

Projekt jménem Vector ukazuje, že britská automobilka Jaguar Land Rover na začátku elektrické éry rozhodně nezahálí. Ba naopak, je prakticky plně připravena na plný nástup elektromobility a autonomního řízení, což se snaží dokázat právě pomocí projektu Vector. Auto disponuje modifikovatelným podvozkem, takže z Vectoru se může stát osobní automobil, taxík nebo dokonce minibus.

Kdy Vector spatří světlo světa?

Nemusíte se bát, že by byl Vector pouhým výstřelem do tmy, protože Jaguar Land Rover má podrobně naplánovaný celý jeho vývoj. Testovací prototyp by se tak na veřejnosti mohl ukázat v roce 2021. Mělo by se jednat o šestisedadlový elektrický automobil, který bude navíc disponovat autonomním řízením 4. úrovně. To znamená, že Vector bude moci jezdit relativně dlouhé vzdálenosti bez zásahu řidiče.

Vector není prvním takovým projektem

Už před časem se Jaguar Land Rover pustil do programu Nulových emisí, který měl za úkol připravit automobilku na blížící se období autonomního řízení a plné elektromobilitu. Vector z této koncepce plně vychází, ovšem dotahuje ji prakticky k dokonalosti. Baterie budou mít kapacitu mezi 60 a 90 kWh, což by mělo zajistit dostatečný dojezd. Jaguar navíc využije notných znalostí a patentů z modelu I-Pace.

Jak se na projekt tváří vedení automobilky?

Celý management koncernu se na chystaný projekt Vector velice těší. Jaguar Land Rover totiž podle nich velice dobře rozumí tomu, co bude trh v následujících letech požadovat, a proto se na tyto potřeby zaměřuje už nyní. Velká snaha je o integraci konektivity a podpory moderních technologií včetně internetu nebo chytrých mobilních telefonů.

Pokud se automobilce Jaguar Land Rover vše povede podle představ, bezpochyby sklidí se svým konceptem samé vavříny. Nezbývá nic jiného než si počkat na další podrobnější informace, případně na oficiální prezentaci.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT