Elektronické dálniční známky se pomalu blíží!

Ministerstvo dopravy mluvilo o konci klasických dálničních známek už pěknou řádku let. Až nyní však bylo schopno dotáhnout poslední detaily do zdárného konce, takže se elektronická dálniční známka začne používat od 1. ledna 2021. Mimo daleko pohodlnějšího nákupu přinesou i další výhody, které jistě při svých cestách po českých luzích a hájích ocení.

Jaké výhody má elektronická dálniční známka?

Jednou z největších inovací je změna délky platnosti, za kterou bojoval nejeden nespokojený řidič. Elektronickou dálniční známku si totiž nebudete moci zakoupit na kalendářní rok, nýbrž na 365 dní. Pokud si ji tedy zakoupíte například na začátku září, bude vám platit po celý rok až do konce srpna následujícího roku. Jak už bylo řečeno, snadnější bude i jejich nákup. Probíhá totiž velmi snadno přes váš chytrý mobilní telefon nebo počítač. Díky přehlednosti webové stránky zakoupíte známku za přibližně 3 minuty, což je oproti starému systému jednoznačný posun. Elektronický kupon si však budete moci pořídit také v kamenných prodejnách nebo na čerpacích stanicích.

Známku nepotřebují všechna vozidla

Od povinnosti platit za dálniční známku jsou nově osvobozena vozidla s pohonem na elektřinu, vodík nebo v kombinaci s jiným palivem, tedy pokud jejich hodnota CO2 nepřekročí 50 g/km. Elektronickou dálniční známku si pak nemusí pořizovat majitelé historických automobilů se speciální poznávací značkou nebo vozidla provozovaná domy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k jejich přepravě. Slevu 500 korun ročně dostávají vozidla jezdící na zemní plyn nebo biometan. Výjimek je opravdu málo, a proto se pravděpodobně ani vám nevyhne pořízení nové elektronické dálniční známky.

Jak bude známka kontrolována?

O kontrolu na zpoplatněných silnicích se bude starat Celní správa společně s Policí ČR a to hlavně pomocí kamer ve vozidlech nebo na trojnožkách. Kamery budou snímat poznávací značky vozidel, což bude při kontrolování v hustém provozu daleko efektivnější. Příslušníci státní správy totiž ihned uvidí, zda má dané vozidlo zakoupenou známku či nikoliv. Od roku 2023 se pak plánuje větší zapojení mýtných bran, a to hlavně díky ušetřeným nákladům za papírové známky. Roční úspora totiž činí více než 100 milionů korun, neboť se již nebude muset platit za tisk, distribuci a znehodnocování dálničních známek.

K 1. lednu roku 2021 tak nebude papírovou známku možné koupit. Cena by však měla zůstat stejná, neboť by na ní elektronizace neměla mít prakticky žádný vliv. První elektronické dálniční známky si budete moci zakoupit již 90 dní před tímto datem, avšak platit začnou až od nového roku.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT