Evija oslavuje výročí Lotusu v Bondovce

Ani se tomu nechce věřit, že snímek Špion, který mě miloval oslavil 43 let od své premiéry. Během ní se po červeném koberci projekt také Lotus Esprit S1, který ztvárnil ve snímku jednu z úhlavních rolí. Toto slavné výročí nyní připomněl Lotus se svou jedinečnou edicí modelu Evija odkazující právě na tento slavný model.

Jedinečná Evija

Model Evija je malým zjevením světa hypersportů. Nabídne brutální výkon dosahující téměř 2 tisíc koňských sil, které jí bude dodávat čtveřice elektrických motorů. Díky tomuto výkonu by mělo její zrychlení z 0 na 100 kilometrů v hodině probíhat za necelé tři sekundy. Automobil je navíc schopen dosáhnout na jediné nabití vzdálenosti přesahující 400 kilometrů a jeho rychlost se vyšplhá až na 322 kilometrů v hodině.

Foto: Lotus

Tím ovšem výjimečnost tohoto vozu ani zdaleka nekončí. Celkově bude vyrobenou pouhých 130 kusů, což znamená, že se bude jednat o velice drahou hračku. Budou na ní mít jen ti, kteří ve své peněžence naleznou volných 1,5 až 2 miliony eur.

Čtěte také: Čistá voda z Jezevce na čtyřech kolech.

Takže lidé, jako je Elon Musk. V jeho sbírkách můžeme naleznout původní originální Sprit S1 upravený do podoby ponorky, který zářil přímo ve filmu. V roce 2013 jej tento majitel automobilky Tesla zakoupil za 20 milionů korun a vůz měl mít údajně vliv na futuristický vzhled novinky v podobě pick-upu Cybertruck.

Vůz, který milují všichni

Foto: Lotus

Právě tento vůz se stal ikonou mezi vozy, které se objevily ve filmu. Sněhově bílý sporťák s detaily v černé barvě byl ve své době něco. A to i přesto, že jeho výkon nepatřil k nejšílenějším. Pod kapotou mu ržálo jen 160 koníků, i přesto se jednalo o velice dynamický vůz. Na vině byla extrémně lehká, sklolaminátová karoserie, díky které byla váha vozu pouhých 900 kilogramů.

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT