Gemballa chystá velkolepou poctu legendárnímu Porsche 959 specifikace Dakar

Už více než 30 let čekáme na to, až se nějaký tuner rozhodne vyrobit terénní Porsche. Po téměř 3 desetiletích jsme se dočkali, a to rovnou dvou vozů najednou. Tuningová společnost Gemballa se totiž rozhodla pro upravení standardního vozu Porsche 911, specifikace Lavina 4×4. Právě tento vůz se přirovnává k již existujícímu RUF Rodeo. To je dalším neobyčejným vozem, který vznikl za použití dílů z Porsche 911 Safari.

V jaké fázi je celý projekt?

Bohužel si detailnější představu o tomto velkolepém projektu můžeme udělat pouze z nákresů ve Photoshopu. Ať už to ale dopadne jakkoliv, Gemballa jednoho dne postaví zvýšené Porsche, které bude inspirované legendárním typem 959. I když uvnitř společnosti panují rodinné a majetnické spory, doufejme, že se této pocty dočkáme. Cílem nejsou vynikající jízdní vlastnosti, ale spíše jedinečný vzhled a ukázka precizního inženýrství.

Jsou známy nějaké technické detaily?

Celý koncept sice existuje pouze v nákresové fázi, avšak to neznamená, že by Gemballa od projektu nějak ustupovala. Podle interních informací už o podobném projektu přemýšlí přes 4 roky, avšak zatím se inženýři neodhodlali k dalšímu postupu. V následujících 24 měsících bychom se ale měli dočkat nejenom modelu Lavina 4×4, ale také dalšího výjimečného vozu, kterým bude model Avalanche 4×4.

Jak bude pocta Porsche 959 vypadat?

Už při prvním pohledu na skicu si všimnete obrovských pneumatik s terénním vzorkem, které by si měly poradit s těmi největšími nástrahami pouště. Samozřejmostí jsou pružiny s dlouhým dorazem, dvojité střešní průduchy nebo dvouřadový regál v zadní části vozu. Ve společnosti Gemballa však nepracují žádní troškaři, a tak se pravděpodobně rozhodnou pro použití výkonného motoru z modelu Avalanche, který bude disponovat 800 koňmi.

Všichni nadšenci automobilky Porsche budou velice rádi, když projekt Lavina 4×4 spatří světlo světa. Nechme se ovšem překvapit, zda se tak skutečně stane.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT