Historické Bentley dokázalo vyhrát jihoafrickou Safari Rally

Všichni nadšenci do historických vozů zůstali stát s otevřenými ústy, když se dozvěděli, že britský pár Keith a Norah Ashworth dokázal vyhrát náročnou jihoafrickou rally na Safari. Možná si budete říkat, co je jejich vítězství neobvyklého. Právě vůz, se kterým na tyto vavříny dosáhli. Řídili unikátní Bentley 4,5 litru LeMans z roku 1927, jež vůbec na rally nebylo určené.

Rally v Africe nejsou nikdy lehké

Organizátoři Rally the Globe si v letošním ročníku připravili extrémně náročné rychlostní zkoušky. Soutěž se letos jela v Tanzanii a Keni a startovala 15. února. Na všechny posádky čekalo 19 dní vytrvalostního závodění v tom nejtěžším africkém terénu bez pomoci z vnějšího světa. Během závodu muselo Bentley ujet přes 3500 kilometrů v náročné konkurenci dalších 23 odhodlaných posádek.

Jak se Ashworthovi dostali k vítězství?

Pokud jste někdy sledovali Dakar tak určitě víte, že v dálkových soutěžích v terénu jsou rozestupy mezi jednotlivými posádkami v řádu několika desítek minut. Jak už to ovšem v rally bývá, do posledního dne není jasné, kdo vyhraje. Stejná situace nastala i v letošní Rally the Globe, kde se Bentley nacházelo ještě předposlední den na osmém místě.

Bentley potvrdilo jedinečnou konstrukci

Tímto vítězstvím dostálo Bentley 4,5 litru LeMans své jedinečné konstrukce, kterou potvrzovalo už ve 30. letech. Jednoduchost a zároveň funkčnost jsou hlavními devízami tohoto vozu. Navíc dokázali manželé Ashworthovi o mnoho mladší vozy, například Porsche 911 Safari z roku 1974 nebo Jaguar E-Type z roku 1967. Všichni účastníci Rally the Globe chtějí svým počinem vzdát hold automobilkám a konstruktérům, kteří odvedli skutečně brilantní práci. Jinak by se jejich vozy nikdy nedostali do cíle.

Rally the Globe každoročně dokazuje, že historické vozy rozhodně nepatří do starého železa. Není obdivuhodné, že se majitelé veteránů nebojí ukázat, zač je toho loket, takže vyrazí se svými plechovými miláčky do prachu a bahna?

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu