Honda Civic slaví 50 let. Seznamte se s jejím dárkem v podobě nové hybridní verze

Historie Hondy Civic se začala psát v roce 1972. Od té doby model prošel deseti generacemi, které se, alespoň u verzí určených pro evropský trh, zaměřovaly na výrazný, někdy až extravagantní design. Zvenku i zevnitř. Nyní, po padesáti letech existence a více než 27 milionech prodaných kusů, ve svém přístupu chystá hned několik změn. Tou nejvýznamnější je hybridizace. Současně s uvedením nového hybridního modelu ale Honda oznámila i tři další důležité novinky pro rok 2023.

Elegance zvenčí i zevnitř

Pětidveřová karoserie nové Hondy Civic e:HEV je velmi elegantní. Kapota je nižší, přední sloupky jsou zasunuté, boční okna rozšířená a rozvor náprav je prodloužený. Díky rozšířenému rozchodu kol tak vypadá nový model ještě přikrčeněji. S nárůstem rozměrů se projevila také snaha o omezení hmotnosti, především použitím hliníku na kapotu.

Rovněž v interiéru se Honda vydala klasičtější cestou a vytvořila horizontálně rozvinutou přístrojovou desku, která zvyšuje vnímaný pocit šířky. Od výbavy Advance jsou přístroje digitální a mají 10,2palcový displej, zatímco multimediální systém využívá 9palcovou dotykovou obrazovku a je kompatibilní s Apple CarPlay a Android Auto, a to i bezdrátově.

Výkon

Jak se předpokládalo, motor je pouze hybridní. Jeho základem je dvoulitrový benzinový motor s přímým vstřikováním, který pracuje podle Atkinsonova cyklu a jemuž asistují dva elektromotory. Celkový výkon činí 135 kW a točivý moment 315 Nm. Úkolem benzinového motoru je především vyrábět energii pro uvedení elektromotorů do pohybu.

Bezpečnost

Nabídka asistenčních systémů řidiče je velmi působivá. Paket Honda Sensing zahrnuje kromě nejoblíbenějších funkcí také novou širokoúhlou kameru se záběrem 100 stupňů a funkci rozpoznávání chodců, jízdních kol, motocyklů i „čar“ na silnici. Poprvé jsou k dispozici čtyři sonarové senzory vpředu a čtyři vzadu. Za zmínku stojí také přítomnost jedenácti airbagů, včetně jednoho mezi předními sedadly, který v případě bočního nárazu zabrání kontaktu mezi osobami na těchto sedadlech.

Co plánuje Honda na příští rok?

Při příležitosti představení nového hybridního modelu Civic, který bude uveden do prodeje na podzim, Honda zároveň oznámila tři novinky pro příští rok. Plně elektrické SUV segmentu B, plně hybridní SUV segmentu C a nové CR-V, které bude poprvé k dispozici jak v plně hybridní, tak v plug-in hybridní verzi. Cílem japonské společnosti je dosáhnout nulových emisí u všech svých výrobků do roku 2050.

Zdroj: honda.com, autoexpress.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu