Honda vyvíjí technologii, která umožní vozům filtrovat a likvidovat viry

Technologie často vznikají v důsledku náhlé nutnosti, čehož se může stát Honda jasným důkazem. Společnost totiž uvedla na trh nový produkt, zvaný jako Krumaku, tedy inovované vzduchové filtry, které se instalují na stávající vzduchové filtry vozu, aby zamezovaly průniku virů do kabiny vozu.

Viry zachytává i likviduje

Pandemie koronaviru totiž není jak se zdá ani zdaleka u konce. Byť je již vakcína na světě, virus neustále mutuje do nových podob, na které by současné očkování nemuselo platit. Proto se Honda rozhodla trochu s omezením šíření viru pomoci a vyvinula svůj nový filtr.

Společnost Honda uvádí, že tento filtr zachycuje kapenky s virem pomocí svého speciálního povrchu, čímž nabourává jejich povrchovou strukturu a chemickou cestou je poškozuje. Jedná se o chemickou konverzi fosforečnanu zinečnatého, která je shodou okolností využívána také coby prevence koroze na vozidlech.

Foto: Honda

Tím se filtr od Hondy liší od jiných výrobců, kteří také do svých vozů instalují filtry schopné zabránit průniku virů do kabiny. Ty totiž viry jen zachycují, ale již je aktivně nelikvidují a fungují tak v podstatě obdobně jako rouška či respirátor, který běžně každý den nosíte na svých ústech.

Nepřehlédněte: I s Hondou NSX si můžete vyjet na roadtrip se svým psem.

99,8 %

Honda věří tomu, že Krumaku dokáže odstranit 99,8 procent kapének viru nacházejících se uvnitř kabiny vozidla do 15 minut od zapnutí recirkulace vzduchu ve voze. Filtr je podobně jako další součásti vozu spotřební záležitostí, kterou je nutné měnit jednou za rok, případně každých 15 tisíc kilometrů.

Foto: Honda

Poprvé by se tento materiál měl objevit ve v modelu Honda N-Box, který bude prodáván v Japonsku. Lze však očekávat, že si postupně bude nacházet cestu i do dalších modelu nabízených automobilkou Honda i jinde, než jen na domácím trhu.

Zdroje: Honda

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT