Hyundai představil svého robotického chodce

Hyundai se v lednu loňského roku postarala o velké pozdvižení díky svému konceptu Elevate. Ten byl představen na veletrhu spotřební elektroniky. Nejdříve se zdálo, že si Korejci prostě jen zkoušejí své technické dovednosti. Jenže to vypadá, že tady o žádné testy vůbec nejde.

Jako ze světa Star Wars

Hyundai oznámil vytvoření zcela nového technologického oddělení, které se má zaměřit na vývoj UMV, tedy Ultimate Mobility vehicle. Tato vozidla se mají zaměřit na zákazníky, kteří chtějí prozkoumávat netradiční terén, včetně takových míst, na kterých by se standardní vozidla ani pohybovat nemohla.

„Naším cílem je vytvořit první vozidlo třídy transformátorů na světě, známé také jako Ultimate Mobility Vehicle,“ nechal se slyšet John Suh, vedoucí nově vzniklé oddělení pojemnované New Horizons Studio a viceprezident společnosti Hyundai.

Foto: Hyundai

Pokud se podíváme na minulost tohoto inženýra, zda se, že je tou pravou osobou. Má za sebou více než 35 let v automobilovém sektoru, působil na Standfordu a také v ve výzkumném centru v Palo Alto a u General Motors. Na pozici ředitele produktového managementu jej doplní Ernestine Fu.

Koncept Elevate byl prozatím jen futuristickým konceptem s kolečky připevněnými k nohám, díky kterým se mohl stroj pohybovat v podstatě kdekoliv. Celé zařízení bylo navrženo tak, aby bylo schopno jezdit, kráčet, a dokonce i skákat pomocí robotiky.

Robot bude

Mnoho dalších detailů prozatím není známo. Není třeba jasné, jak bude vypadat ovládání takového robota, který je zajisté velice komplikovaným zařízením. Je ovšem jasné, že koncept odhalený na CES 2019 byl jen prvotním konceptem a vývoj se za rok určitě posunul značnou měrou kupředu.

Foto: Hyundai

Hyundai prozatím neodhalil ani výrobní plány, ovšem naznačil možnost komerčního uvedení některých výrobků na trh. Sám pak New Horizons Studio označuje se projekt, který předefinuje mobilitu vozidel.

„Naším cílem je vytvořit první vozidlo třídy transformátorů na světě, známé také jako Ultimate Mobility Vehicle,“ říká John Suh, vedoucí studia New Horizons Studio a viceprezident společnosti Hyundai.

Zdroj: Hyundai

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT