Hyundai aktuálně pracuje na projektu nazvaném Tiger X-1 Ultimate Mobility Vehicle, tedy vozítku, které nahlíží do ne příliš vzdálené budoucnosti. Bylo navrženo studiem New Horizons ve spolupráci s odborníky na software a design společností Autodesk a Sundberg-Ferrar. Účelem tohoto vozítka je zásobovat vzdálená místa a to plně autonomně.
Budoucnost v podání Hyundai
Jedná se o druhý koncept vozidla Ultimate Vehicle studia New Horizon, který vychází z poznatků předchozího projektu jménem Hyundai Elevate. Stejně jako tento koncept je i Tiger vybaven pohonem všech kol, přičemž každé kolo je namontováno na pomocném kloubovém rámu, díky čemuž je vůz schopen dostat se přes jakoukoliv překážku.
Zároveň je také schopen pohybu ve 360 stupních, což znamená, že se kola mohou otáčet zcela nezávisle na sobě a vozítko se tak pohybuje vpřed, vzad i ze strany na stranu. Hyundai od počátku koncipovala vozítko jako mobilní platformu pro vědecký průzkum, která umožní převáže náklad do extrémně odlehlých míst z centralizovaných základen.
Tigera do těchto oblastí může dopravit bezpilotní letoun, který jej může také dobíjet. Díky své modulární konstrukci může X-1 pojmout řadu nákladních staveb, ale zároveň je navržen tak, aby byl zcela bezobslužný.
Bojovník i pomocník
Další možností využití je průzkum oblastí, které jsou pro člověka nedosažitelné. Hyundai rovněž připustila, že zde dávají smysl i některé obranní vojenské aplikace, které mají smysl pro zajištění bezpečnosti vojsk na nepřátelském území.
Mimo to se ale hovoří také o dodávání zásob do oblastí postižených přírodními katastrofami, klimatickými událostmi, přičemž může pomoci i přímo při pátrání a záchraně zasažených osob.
Tiger X-1 využívá dovednosti společnosti Autodesk v generativním designu a snižování hmotnosti. Celou studii chce Hyundai vyhodnotit pro případné využití v praxi, takže je možné, že tento samohyb skutečně spatří světlo světa.
Zdroje: Hyundai