Jak bezpečně změnit jízdní pruh?

Při jízdě autem často potřebujeme změnit jízdní pruh, a to nejen při předjíždění, ale také například při objíždění překážek na silnici. Abychom to mohli dělat bezpečně, musíme odhadnout rychlost i vzdálenost ostatních vozidel a také dobře ovládat svůj vůz. Nebezpečné přejíždění z pruhu do pruhu je jednou z častých příčin dopravních nehod. Jaké bezpečnostní kroky je vhodné při změně jízdního pruhu dodržovat?

Blinkr není zbytečnost

Prvním krokem správného a bezpečného předjíždění je používání světelných signálů neboli blinkrů, abychom upozornili okolní vozidla, že hodláme změnit jízdní pruh. Ostatní řidiči totiž neumí číst naše myšlenky, takže když tento krok vynecháme, nemůžeme se potom divit, že mohou nastat potíže, které mohu mít negativní vliv na bezpečnost našeho manévru.

Obecně se doporučuje, že než přejedete do požadovaného jízdního pruhu, měli byste alespoň třikrát „bliknout“. Častou chybou totiž je, že řidiči jízdní pruh mění ihned, jakmile zapnou blinkr. Někdy se lze dočíst, je třeba nejprve zkontrolovat zrcátko, zda je volno, a až pak dát znamení. Pravdou ale je, že ostatní vozidla se o našem záměru dozvědí až na základě blinkru a podle toho se rozhodnou, zda nás chtějí pustit. 

Dvojí kontrola zrcátek

Po použití světelného signálu přejděte k dalšímu kroku – kontrole zrcátek, abyste se ujistili, že vás při manévru neomezí nebo že vy manévrem neomezíte žádná vozidla. Zkontrolujte jak zrcátka boční, tak zpětné.

Řada řidičů se soustředí pouze na zrcátka boční. Proč ale věnovat pozornost i zpětnému zrcátku? Díky němu vidíte, co dělají auta za vámi. Například zda nemají  zapnutou signalizaci, že chtějí jet do stejných jízdních pruhů, do kterých chcete jet i vy. V takovém případě byste měli váš signál zrušit a nechat nejprve přeřadit je.

Nezapomeňte na mrtvý úhel

Pojmem mrtvý úhel se označuje oblast nacházející se směrem k zadní části vozidla, která není vidět v zrcátkách. Kontrola mrtvého úhlu před změnou jízdního pruhu je velmi důležitý krok, který mnoho řidičů bohužel často opomíjí, což může vést k tragickým následkům.

Pokud váš vůz není vybaven systémem varování před mrtvým úhlem, musíte provést kontrolu „ručně“. Jak? Při změně jízdního pruhu doleva otočte hlavu doleva a podívejte se směrem k sloupku B neboli sloupku mezi předním a zadním oknem.

Při změně jízdního pruhu doprava se otočte doprava a podívejte se na okraj sloupku C neboli sloupku za zadními dveřmi vozu. Dalším účinným způsobem je tak zvaná „kontrola ramen“, která vyžaduje, aby řidič otočil hlavu a podíval se přes rameno pod úhlem asi 45 stupňů.

Předjíždění na dálnici.
zdroj: pexels.com

Kontrolujete rychlost i vzdálenost

Po provedení všech výše uvedených kroků můžete konečně začít s přejížděním do jiného jízdního pruhu. Zároveň nezapomeňte na to, že při změně pruhu je velmi důležité také dodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Vždy dodržujte vzdálenost alespoň jednoho auta na délku v pomalu jedoucím provozu a dvou nebo tří aut na délku v rychlém provozu. 

Vypněte blinkr

Po ukončení změny jízdního pruhu nezapomeňte blinkr vypnout. Pokud tak neučiníte, může zapnutý blinkr mást ostatní řidiče.

Několik samozřejmostí na závěr

Na silnici s více jízdními pruhy je levý jízdní pruh určen pro vozidla jedoucí vysokou rychlostí, pokud nepotřebujete jet vysokou rychlostí, přejeďte do pravého jízdního pruhu. Pokud jedete v levém pruhu příliš pomalu, jste největší příčinou nehod. Na první pohled samozřejmá věc, kterou ale mnoho řidičů nedodržuje.

Zároveň během jízdy zbytečně jízdní pruhy neměňte. Silnice není závodní dráha a vy ani vaše auto nejste závodníci, takže nemusíte neustále průběžně měnit jízdní pruhy.

Pokud se rozhodnete jízdní pruh změnit, učiňte tak pomalu, ale rozhodně. Toto je častá chyba především nezkušených řidičů, kteří při změně jízdního pruhu příliš váhají nebo do druhého pruhu přejíždí příliš rychle. V neposlední řadě nikdy neměňte jízdní pruh v zatáčkách.

Zdroj: driving-tests.org, directauto.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu