Jak nejlépe vozit snowboard a lyže v autě?

Jestliže patříte mezi skupinu lidí, kteří začínají snít o zimních sportech už při prvním pohledu na předpověď počasí a zjištění, že na horách sněží, pak rozhodně pokračujte ve čtení. První vločky jsou pochopitelně signálem pro začátek nové lyžařské sezóny, s čímž se pochopitelně pojí přeprava lyží a snowboardů ve vašich osobních automobilech. Pojďme se tedy společně podívat na pár zajímavých informací a tipů, jak tyto sportovní potřeby přepravovat lépe a bezpečněji.

Proč použít rakev na autě?

Před samotným začátkem cesty na hory si musíte zodpovědět základní otázku, zda se chcete pouštět do pronájmu nebo pořízení úložného boxu na střechu. Její největší výhodou je zvětšení úložného prostoru mimo rozměry vašeho automobilu, takže v interiéru ušetříte obrovské množství místa. Do střešního boxu můžete lyže, snowboard a další věci pohodlně uložit, a tudíž se nemusíte obtěžovat se složitým rovnáním do nitra vozu. Pokud si navíc střešní box sami zakoupíte, můžete jej využít i v případě letní dovolené nebo jakékoliv delší cesty či výletu.

Anketa: Jedete letos na dovolenou na hory?
Celkem hlasů: 83

Jaké jsou nevýhody tohoto úložného prostoru?

Jako každá věc na světě, disponuje i střešní úložný box určitými nevýhodami. Tou největší z nich je pořizovací cena, která zejména u větších boxů není zrovna nízká. Druhým problémem je upevnění rakve na střechu, neboť váš automobil musí disponovat zahrádkou, na kterou ji potom upevníte. Kvůli svému rozměru může střešní box vytvářet také další aerodynamický odpor, což se pojí s hlukem a samozřejmě i s vyšší spotřebou.

Jak si tedy správně sbalit?

Základem správné a bezpečné přepravy je pochopitelně systematické naložení všech potřebných věcí do auta. Několik dní před datem odjezdu si tedy sepište seznam všeho, co budete potřebovat naložit. Získáte tím daleko lepší představu, jak sportovní potřeby a oblečení do vašeho automobilu naskládat. Doporučujeme balit v opačném pořadí. Věci, které budete potřebovat jako první, dejte do auta jako poslední, neboť se budou nacházet na vrchu zavazadlového prostoru a lépe se k nim v případě potřeby dostanete. Rozhodně si ale nechte volný prostor pro vyndání lékárničky.

Kam s lyžáky?

Poslední otázka, která by vás mohla při balení všeho potřebného na horskou dovolenou napadnout, je kam umístit lyžáky. Ty dejte do vlastního zavazadlového prostoru vašeho vozu. Nejenom, že se o ně nebudete muset ve střešním boxu strachovat, ale díky vytápění zůstanou v teple a nedojde tedy k jejich ztvrdnutí. Ochranné brýle udržujte v neutrální teplotě, aby nedošlo k jejich zamlžení. Na svahu je totiž budete více než potřebovat.

Až se příště budete balit na zimní dovolenou, zvolte jednoznačně uložení lyží nebo snowboardu do střešního boxu. Do ušetřeného místa v interiéru můžete pohodlně naskládat všechny ostatní věci. Teď už jen stačí zakoupit skipass a vyrazit na cestu do konkrétního lyžařského střediska.

Autor: Karel Mareš

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT