Jak neuvíznout v zácpě? Sledujte dopravní situaci online

Za volantem svého automobilu tráví mnoho z nás několik hodin denně. Autem jezdíme do práce, na nákup, k příbuzným, na výlet i na dovolenou. Auto má dnes skoro každý. S tím je ale spojeno i to, že provoz na našich silnicích je často větší, než na jaký byly původně stavěny. Výsledkem jsou pak nejrůznější dopravní komplikace a zácpy. Především v době dopravní špičky nebo v případě nejrůznějších oprav a omezení je tak lepší se některým místům raději vyhnout. Naštěstí nám moderní doba a technika přinášejí možnost sledovat dopravní situaci online prostřednictvím rozmanitých služeb a aplikací. Pojďme si představit některé z nich.

Mapy nejen pro navigaci 

Ke sledování dopravní situace lze využít například online mapy. Nejpoužívanější jsou ty od společnosti Google. Jejich nespornou výhodou je to, že na rozdíl od jiných služeb není jejich používání nikterak zpoplatněno, stačí mít k dispozici pouze internet. Dopravní informace, které Google Mapy poskytují, jsou poměrně přesné, neboť využívají data pocházející z několika různých zdrojů.

Aplikace 

Kromě toho si do chytrého svého telefonu můžete samozřejmě stáhnout speciální navigační aplikace, které při plánování trasy zohledňují i aktuální dopravní situaci a případné problémy. K nejpoužívanějším patří dlouhodobě Waze. Jedním ze zdrojů, které tato aplikace využívá, jsou i sami uživatelé. Pokud se pohybujete pouze po českých silnicích, můžete využít i aplikaci s názvem tudyNE, případně aplikaci Ředitelství silnic a dálnic.

Speciální dopravní portály

Kromě online map a aplikací lze k získání informací o aktuální dopravní situaci využít i webový portál Bezpečné cesty. Ten poskytuje svým uživatelům přehlednou interaktivní mapu s informacemi o nejrůznějších nehodách, uzavírkách i dalších omezeních či problémech, se kterými se v daném okamžiku na českých silnicích a dálnicích mohou setkat. Stačí pomocí služby Trasa zvolit odkud a kam, chcete jet. Služba vám zobrazí možné potíže a vy si podle toho můžete trasu upravit. Podobné interaktivní mapy naleznete také na webu ÚAMK či Zelené vlně Českého rozhlasu. Mnoho užitečných informací poskytuje rovněž web dopravniinfo.cz.

Autorský text

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu