Jaká je noční můra téměř všech majitelů nových aut? To, že jednou přijdou ke svému zaparkovanému vozu a na jeho laku objeví škrábanec. Škrábance a odřeniny ale netěší ani majitele starších automobilů. Každé nové odření či poškození vozu má totiž nejen dopad na vzhled auta, ale také snižuje jeho hodnotu, pokud bychom například chtěli vůz prodat. Příčin škrábanců, odřenin a promáčklin na našem vozu může být celá řada, od bezohledných řidičů parkujících vedle nás na parkovišti přes větve stromů a keřů až po odletující kamínky na nezpevněné cestě.
Pozor na opravu škrábanců „po domácku“
Pokud je poškození lehké a týká se pouze vrchní vrstvy laku vozu, je s trochou zručnosti možné tyto vrypy vyplnit pomocí opravných sad a přípravků na péči o auto. V případě větších poškození je ale většinou nutné obrátit se na odborníky.
Mimochodem internet je plný nejrůznějších domáckých vychytávek na rychlou opravu povrchových poškození, při kterých se používají i nejrůznější předměty, které máme běžně doma, například zubní pasta.
Takováto řešení však raději používejte jen jako poslední možnost, tyto výrobky nebyly vyvinuty s ohledem na opravy automobilů, a vždy tak hrozí určité riziko, že při delším používání nebo při chybě při aplikaci na lak vozu způsobí více škody než užitku.
Jemné škrábance si často způsobíme sami
Patříte mezi ty, kteří se lak svého vozu snaží ochránit tím, že před mytím v automyčce dáváte přednost ručnímu mytí? Na jednu stranu máte pravdu, protože časté mytí pomocí drsných kartáčů laku opravdu nesvědčí, na druhou stranu se může ale lehce stát, že si mikroškrábance na laku při mytí vytvoříme i my sami. Jedná se o především o malé škrábance, které jsou často viditelné pouze tehdy, když na právě umyté auto posvítí pod určitým úhlem slunce.
Tyto stopy jsou způsobeny částečkami nečistot, které ulpívají na hadřících a houbičkách, které k mytí používáte. Způsobem, jak tomu alespoň částečně zabránit, je použít na dno mycího kbelíku „ochrannou vložku“. Ta zabrání tomu, aby houba ve vodě zachytávala nečistoty a přesouvala je zpět na auto.
Odstraňovače škrábanců
Pokud však již došlo k poškození, existují způsoby, jak tyto mikroškrábance vylepšit. Jednou z rychlých technik, která vám pomůže zjistit, o jak hluboké poškození se jedná, je přejet po škrábancích palcem nebo nehtem. Pokud je nehtem neucítíte, měli byste být schopni je pomocí odstraňovače škrábanců odstranit.
Odstraňovač škrábanců je velmi jemná abrazivní tekutina či pasta, která vyčistí vrchní vrstvu laku a dokáže vyhladit případné mikroškrábance. S množstvím buďte při používání opatrní, protože v podstatě odstraňujete vrstvu ochranného bezbarvého laku, nechcete se ale dostat až na základní nátěr.
V dnešní době si můžete koupit i odstraňovač škrábanců, který je barevně sladěn s lakem vašeho vozu. Nejenže tím vyčistíte všechny škrábance, ale také zvýrazníte barvu vozu. Pokud se jedná o opravdu malý škrábanec, můžete si pořídit též speciální pera, která mohou drobné odřeniny vyplnit.
Škrábance z parkoviště
Pokud jste se na parkovišti lehce otřeli o sloupek nebo se někdo otřel o vás, můžete se potýkat s většími škodami. Stále můžete použít odstraňovač škrábanců, abyste upravili vzhled, ale pokud byl poškozen barevný lak, nebo jste „škrábli až na kov“, budete potřebovat něco sofistikovanějšího.
Naštěstí jsou k dispozici speciální sady, které vám umožní provést opravu svépomocí. Tyto sady se dodávají s různými leštidly, přípravky a kartáči, které vám pomohou poškození zakrýt.
Zatímco u některých produktů získáte barvu, kterou musíte namíchat tak, aby odpovídala laku vašeho vozu, můžete si pořídit i sady, které jsou dodávány s konkrétní barvou laku vašeho vozu. Při koupi takovéto sady je nutné znát kód barvy vašeho vozu.
Opravné sady se obvykle používají následovně: postižené místo očistěte, poškozenou část natřete barvou, nechte barvu zaschnout a poté místo vyleštěte, aby se postižená část vyrovnala se zbytkem laku. Poté můžete vůz ošetřit voskem, abyste poškozenému místu poskytli dodatečnou ochranu.
Zdroj: familyhandyman.com, thedrive.com